| Anonim55452 a întrebat:

Hei! Am o.problema destul de grava si va rog mult sa ma ajutati. Eu cu mama am intrecut prin.multe, am dezamagit-o de multe ori fara sa vreau si azi am facut la fel. Am incercat sa fumez si ea a aflat. Nu am de gand sa continui, dar ea spune că fumez de mult timp. Vreau sa fac ceva ca sa nu mai fie suparata pe mine. Aveti un sfat cu care sa ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| Kairra02sweet a răspuns:

Incearca sa ii demonstrezi ca o iubesti si ca ai incredere in ea, asa se va forma o incredere reciproca intre voi. Mama ta poate e putin mai dura, adica daca ii spui de un baiat si deja se gandeste la prostii.Dar stii de ce? Ea inca nu se impaca cu ideea ca fata ei creste, si se maturizeaza.Tu trebuie sa fii cu capul pe umeri, si sa ii demonstrezi ca poate avea incredere in tine, ca faza cu fumatul o incearca fiecare pana la urma, la un moment dat, dar tu esti fata desteapta si puteti avea incredere una in cealalta. Sper ca te-am ajutat cat am putut :*!

4 răspunsuri:
| NH4OH a răspuns:

Nu trebuie să îi pupi picioarele ca să nu mai fie supărată pe tine. Nu are încredere în tine și cam atâta tot. Încrederea ți-o câștigi în timp, de aceea atunci când am fumat pur și simplu i-am spus mamei ( fără să mă prindă, din simplul fapt că are încredere în mine și i-am zis că nu mai fac).
Deci, sfatul meu e să îi câștigi încrederea. Trebuie să fiți prietene, să te comporți ca și când ți-ar fi prietenă, să îi spui ce faci, să faci glume, să îi mai povestești despre prietenii tăi și chestii. Ăsta e visul oricărei mame, să aibă un copil căreia îi este deschis cu subiectele.

| Anonim55452 explică (pentru NH4OH):

Mersi pentru sfat, doar ca la mine daca ii spun din propria initiativa incepe sa tipe si iese cam la fel. Cand i-am spus ca imi place de un baiat in clasa a8a, a inceput sa se uita la mine ca la felul 14 si deja se gandea ca ma culc cu el.

| MidnightR a răspuns:

Totul pe fata, ii recunosti ca ai fost o fraiera sa iei calea fumatului.
Imagineaza-ti asta.Lucrezi la ceva important de cativa ani de zile.Ai pus toata sudoarea si sangele in acel proiect, dar brusc, in ciuda celor mai bune eforturi ale tale, incepe sa se destrame si simti ca pierzi tot.Amplifica frustrarea aia si-ti vei da seama ce simte mama ta cand vede ca te duci dracului.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Eu zic sa ii faci o surpriză, gen sa vina acasa de la serviciu si sa gaseasca mancarea gatitita, ofera-i un buchet de flori si spune-o ca iti pare rau si explica-o tot ce s-a intamplat si fa-o sa inteleaga ca o iubesti foarte mult si ca nu ai vrut niciodata sa o dezamăgesti sau sa o ranesti.Fii sincera cu ea.Succes!