| xxstarlight a întrebat:

Hei... Am o problema foarte mare, sunt fata am 15 ani si am vocea groasa. Multi isi bat joc de mine si m-am cam saturat. Sincer nici nu imi mai vine sa vorbesc. Imi este atat de rusine sa fiu confundata cu un baiat cand sunt intr-o conferinta pe discord sau skype. Plang mereu din cauza asta, cand le aud pe fetele astea ca au voci asa de frumoase, sincer ma simt super naspa si imi vine sa bufnesc in plans. Nu stiu ce sa mai fac.Cum as putea sa imi subtiez vocea?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Tu, suflet sensibil, de ce sa plangi pentru niste adolescenti imaturi? Cand se mai iau de tine ignora-i. Cat timp sa o tina cu asta? Se vor plictisi, ca ei asta vor: sa te agiti, sa reactionezi.
Mai poti fi si ironica. Pe bune, nu au cum sa fie perfecti, sigur au un defect, ceva. Pentru unii respectul lipseste cu desavarsire. Nu vocea te defineste pe tine in totalitate. Stii de ce? Cineva te accepta asa cum esti, cu bune, cu rele; pentru ceea ce faci/gandesti/simti. Si eu mi-as fi dorit sa fiu mai inalta si mai puternica din punct de vedere fizic sa merg la Academia de Politie, dar nu s-a putut. Mi-am ales altceva care sa ma bucure sufleteste. Unii erau batjocoriti in liceu ca purtau ochelari, iar acum sunt oameni de succes. E mai important sa fii sanatoasa, ca vocea oricum e in schimbare.
Colegii tai se comporta infantil si nu mai lua in seama ce zic. Ai nevoie si de niste persoane ok pe langa tine. Inscrie-te la un voluntariat, acolo nimeni nu va sta sa iti gaseasca tie defecte.
Nu te lasa necajita de vocea ta, ca nu esti singura in aceasta situatie.
Fii puternica, ca devii prea emotiva si vei avea probleme de relationare cu ceilalti. E dezamagitor sa fii "doborata" de niste nesimtiti. Iti pot spune si altii, persoanele mature cu bunele maniere nu rad de asa ceva.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci, doar dacă nu îți operezi corzile vocale.
Nu trebuie să te simți prost din cauza asta, nimeni nu e perfect, fiecare are defecte și calități.

| Donsavas a răspuns:

E o problemă hormonala. Fa ti analize de sânge și mergi la un consult endocrinologic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura metoda e sa îți operezi corzile vocale, sa mergi la medic și sa ii zici care e problema. Oricum, cred ca exista ceva riscuri la operații de genu

| MPersephone a răspuns:

Nu e un motiv intemeiat sa se rada de tine. Plus, unii considera vocile feminine joase destul de atractive, in comparare cu cele pitigaiate. Poate acum mai e si varsta, dar vei creste si nu va mai fi o problema atat de mare.

| xxstarlight explică: