| Rallu_2412 a întrebat:

Hei:* As vrea sa va cer cateva sfaturi si pareri, desigur... Deci, prietena mea "cea mai buna" mai tot timpul ma minte. Ma cam evita. o intreb vi cu mine pana acolo si ea zice ba ca s-a certat cu maicasa, ba ca ii racita si nu iese afara, deci gaseste orice scuza numa sa nu vina cu mine undeva; chestia naspa e ca eu nu stiu.parca nu pot sa o refuz. Dar ea imi zice Nu cu toata persoana ei. Ziceti-mi ce as putea sa fac si eu in aceasta situatie. Tnx:*:*

8 răspunsuri:
| Bibutzu a răspuns:

Buna!love struck

E clar ca parca nu ti-ar mai fi CEA MAI BUNA PRIETENA.Stiu ca este dureros.eu am avut pr de mau tradat si barfit in ultimu hal.Incearca sa o faci sa iti manance din palma.Cautati alti pr. incearca sati petreci timpul cu verisoare /verisori.sa iti faci un iubit.mai pe scurt sa te distrezi cu altii.Si cand are nevoie sa merge undeva sa-i zici ceva d genu:"Da mah sti.si eu sunt okupata.ma duc cu varamea in mall. sorry.o lasam pe alta data!"

Si tot asa o vei respinge pana isi va recunostre greseala.

| FucktheSystem a răspuns:

Te-ai gîndit că poate părinții nu o lasă să meargă unde vrei tu să mergi și poate inventează scuze ca să nu se facă de rîs? Sau poate chiar se simte rău, și eu am zile cînd pur și simplu nu am chef să iesi din casă... Oricum dacă esti SIGURĂ că te minte doar pentru că nu vrea să iasă cu tine atunci spune-i ce crezi și rezovă cu ea asta, spune-i că tu consideri că relația voastră a început să se răcească și că tu nu o mai consideri cea mai bună prietenă a ta...

| Bibuşca a răspuns:

In primul rand nu prea stiu ce sa zic si imi este cam mila de tine pentru tot ce s-a intamplat dintre voi doua mai ales ca sunteti si cele mai bune prietene si a aparut intre voi doua minciuna sad! Ce pot spune e ca ea ascunde ceva de tine asta e logic la cum se comporta cu tine si tot daca era ceva marunt[de ascuns] putea sa ti-l zica dar daca este un secret asa mare nu poatesad deci sugur ca ascunde ceva de tine si te ivita ca sa nu aflii tu[astfeld nu se comporta asa mai ales ca suntetii si cele mai bune prietene]. Deci incearca sa te duci la ea acasa si sa vezi ce s-a intamplat sau sa va duceti undeva [care pe ea trebuie sa o convingi sa vina] si sa discutati de ce nu vrea sa mai stea cu tine si de ce te tot invita si daca nu vrea sa-ti spuna tu mai insista ca nu vei spune nimanui secretul ei si numai tu vei stii si daca tot nu vrea spune-i ca de asta voi va numiti cele mai bune prietene ca sa va impartasiti secretele unuia altuia sper ca te-am ajutat Bafta!

| AndreiZz a răspuns:

Incearca sa ai o discutie cu ea sa afli ce s-a intamplat, daca ai zis ca face orice sa te evite seamna ca e ceva la mijloc, suno sau vb cu ea pe mess, sau mai bine iesiti la o plimbare in parc si vorbeste desprea ea, despre tin. Daca nu accepta nimic si tot pe Nu il ia in brate, cu parere de rau iti sugerez sa te orientezi spre o alta fata, stiu cum e sa pierzi un prieten bun dar asta e. Bafta!

| BoomBoomToxic a răspuns:

Eu zic sa-i zici tot ce simti (sa te descarci ) si sa-i zici : eu te respect pe tine dar tu dce nu ma respecti? De ce ma minti? Si eu zic sa nu mai fiti orietene puteti fi amice sau cunostinte

| Blackheartt a răspuns:

Deci nu exista cei mai buni prieteni si ma rog poate am si eu un prieten foarte bun si stii ca prietenul la nevoie se cunoaste m-a ajutat de mute ori ...de exp trebuia sa platim fondu scolii si uitasem banii acasa si el a platit pentru mine dar nu stiu ce sa-ti zic tie a zis ea ca esti tu cea mai buna prietena a ei acum sincer dupa cate am citit si ai zis ca isi tot cauta scuze lasa sa treaca timpu si o sa vina vremea ca cineva sa se uite la tine daca va inelegeti bine lasa acea persoana sa faca primul pas adica sa zic ''ca cu tine ma inteleg cel mai bine '' chestii din astea daca vrei sa-mi dai funda ok da nu nu. sper ca ai inteles cevalaughing)rolling on the floor) din ce am scris pe aici

| Tropkilla a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ea calm si sa o intrebi de ce te evita. Daca veti vorbi sigur ii va trece.Eu am trecut prin asemenea situatie si pana la urma am discutat cu ea clar si de atunci nu ma mai evita.Am intrebat-o de ce ma tot evita, ea a inceput sa imi explice.Si daca nu vrea ii spui frumos ca nu ai sa o obligi dar macar sa nu te mai evite pentru ca te simti prost.Eu asa am facut, iar ea sia cerut scuze si a spus ca va incerca sa nu ma mai evite si sa ramanem pe veci prietene.Eu doar team sfatuit.Tu faci cum vrei.Dar sper ca te-ama jutat.Iti doresc succes.

| cristina_2505 a răspuns:

Buna.pai...odata ce ea se comporta asa cu tine nu cred ca mai este "prietena ta cea mai buna"... incearca sa discuti cu ea sa vezi ce se intampla si de ce se comporta asa cu tine.cred ca iti va da ea raspunsul pe care il cautiwinking