| Lauraaaaaaaaa a întrebat:

Hei, buna! Am o prietena care ar vrea sa scape de pistrui, se inmulteste pe zi ce trece. Dar ar vrea ceva naturist. Stie cineva cum poate scapa de ei?

2 răspunsuri:
| Dizz a răspuns:

Bună! Începe prin a-ți prepara o infuzie de soc, pe care o vei folosi dimineața și seara pentru a curăța tenul. După ce te-ai șters cu această infuzie, așteaptă să se usuce și apoi clătește cu apă călduță. Infuzia de soc poate să fie alternată cu infuzie de pătrunjel care diminuează pistruii precum și petele maronii de pe față și pe care o vei aplica în același fel, lăsând-o mai întâi să se usuce.
De asemenea, efect garantat asupra pistruilor îl are și țelina:
fierbe câteva frunze de țelină și aplică cataplasme cu acest produs în zonele cu pistrui. Zeama de lămâie reprezintă și ea un remediu pentru această problemă. Se poate folosi zeamă ca pe o loțiune cu care să freci pistruii sau poți să folosești miezul întreg, fără a mai stoarce lămâia. Sper că îi va fi prietenei tale de ajutor, o zi frumoasă!