| VaneMD177 a întrebat:

Hei! Ce meserie e mai bine platita si cam cat pe lune?
1-Editor(de carti, manuscrise)
2-contabil
3-doctor
4-informatician
Funda!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde la ce nivel ajungi. Informatician daca prinzi un proiect bun poti sa ajungi si la 20 000 lei pe luna, stiu pe cineva.

| Gonrax a răspuns:

Informatician! Și e foarte căutat, așa că...

| ubox7007 a răspuns:

Daca esti bun si cautat fiecare, adica nu exista un salar standard, in anumite zone se plateste pentru fix cat este nevoie, in altele poti sa vezi ca arunca altul cu bani in tine numai sa faci treaba, contabil - depinde unde esti angajat, doctor - depinde ce doctor si unde te angajezi, spital privat, de stat, cabinet propiu; informatician - poate sa te faci programator si sa te angajezi, dar si aicea sunt compani care cer putin si platesc putin, sunt compani care te angajeaza aici, te testeaza si te trimit in alta tara cu salar bun. Ca si editor, habar nu am

| Celcareajuta a răspuns:

Eu stiu mai multi doctori care fac intre 500 si 4000 de lei pe zi, dar pe cai neortodoxe.

Vezi tu, aproape orice meserie din lumea asta care necesita o calificare iti poate aduce multi bani daca o faci cu pasiune, daruinta, lipsa de scrupule.

Oricare dintre cele 4 pe care le-ai enumerat poate sa fie foarte bine sau foarte prost platita, asa ca nu iti pot da un raspuns pertinent.

Stiu informaticieni care iau 1.800 de lei, cat si care iau 10.000 pe luna, un contabil care face 10.000 de lei pe luna, alt contabil care face 3.000 de lei pe luna. Doctorii la spital (legal) fac undeva pe la 6.000 pe luna, in timp ce cei in regim privat pana si la 50.000 lei pe luna.

A, si mai am o cunostiinta de familie care detine o Editura (inclusiv tipografie) si face gramezi de bani.

| Printesa10TM a răspuns:

Doctor,dar mai bine câştigă un avocat!

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Eu zic ca doctor, o cunostiita castiga 7000 lei

| suntserios a răspuns (pentru ElenaMaria201403):

Asta e un salariu mediu pentru un programator bun happy