| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cea mai buna prietena m-a invatat sa fumez.Am fumat si la ea in casa de fata cu mama ei.Mama ei stie ca fumeaza si o lasa. Avand in vedere ca amandoua avem 15 ani.Saptamana trecuta a venit la mine acasa si am fumat 1 pachet iar mama fiind nefumatoare si-a dat seama.Dupa ce a plecat m-a certat si mi-a atras atentia. Dupa 2 zile am vrut sa fumez din nou, sinugura si si-a dat din nou seama.I-am promis ca a3a oara nu se v-a mai intampla.Dar nu m-am putut abtine.Si atunci a inceput sa ma bata si sa dea in mine si mi-a promis ca nu-mi va mai cumpara telefonul de ziua mea care e pe 5 martie.A zis ca nu-l merit ca a avut atata incredere in mine si eu am risipit-o din cauza unei proaste.HELP ME sad sad sad FUNDA

Răspuns Câştigător
| CataZuzu a răspuns:

Acum o sa te judece lumea, sa nu te simti prost din vina lor, sa te simti prost pentru ceea ce ai facut. Si eu fac pe 7 martie 15 ani. Si eu fumez. Crede-ma ca regret nespus de mult ca m-am apucat, nu pot sa spun ca nu e vina mea, totusi m-am lasat corupta de anturajul pe care l-am avut cand m-am apucat. Daca te-ai apucat recent, iti spun ca nu-i prea tarziu sa te lasi. Toata lumea vorbeste aici de sanatate, si mie imi pasa, adica for ***'s sake, nu vreau sa fac cancer, dar pana la urma nimic nu-i sanatos, daca nu fumezi activ, fumezi pasiv. Same ***. Gandeste-te la cati bani strici. Mai ales ca sunt asa scumpe tigarile. Gandeste-te ca ai tai lucreaza ca prostii si tu fumezi pe banii lor. Nu e ok. (imi spun si mie asta mereu, sunt perfect constienta ca nu e bine ce fac). Totusi nu cred ca se rezolva nimic cu bataia, asta-i greseala mamei tale, nu ai nevoie de violenta ca sa educi pe cineva. Mi se pare normal sa fie dezamagita, pana la urma ai facut chestia asta fara cap, daca asa de tare simti nevoia sa bagi in tine tutun, macar fa-o fara sa stie ea(nu vreau sa te incurajez la asa ceva, doar ca nu cred ca o sa te lasi doar pentru ca-ti zice cineva de pe TPU). Si pentru telefon esti suparata? Da-l in puii mei de telefon, nu fii o copila rasfatata. Trebuie sa inveti ca tot ce faci are o consecinta si se poate intoarce inapoi. Nu cred ca vrea nimeni sa te supere aici, evident ca sunt oameni revoltati (adica "prunci fumatori", evident ca nu ii incanta chestiile astea). My work here is done big grin

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bine a facut daca nu bagi la cap si masa la aia ce fel de om e sa va lase sa fumati prastia si pietricica se potrivesc.

| sublime89 a răspuns:

De ce sa fumezi cand stii ca nu e sanatos? Vrei neaparat sa ajungi dependenta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu avem cu ce sa te ajutam. Mi se pare foarte normal sa nu iti mai ia telefonul dorit avand in vedere ca ai mintit-o de treo ori cu privire la un subiect delicat.
Daca te-a manacat in cur si-ai vrut tigari acum suporta consecintele.

Răspuns utilizator avertizat
| AvM94 a răspuns:

Numai fuma, nu-i mai cere nimic pentru o vreme, de ex : telefonul. O sa ti-l ia, stai linistita

| SookiexD a răspuns:

Eu nu voi intelege niciodata copiii ca voi. Sper sa nu ti-l cumpere niciodata, si sa nu mai vezi nici un ban timp de mult timp. Respect pentru mama ta ca a avut totusi rabdare.

| Qphantom a răspuns:

Tigarile acestea sunt ca drogul.Dar mama ta a facut bine ce a facut.Asta pentru ca te iubeste si nu vrea sa te imbolnavesti.In fine...plamanul tau...sanatatea ta. Faci ce vrei cu ele.
Iti pot da niste sfaturi pentru a te lasa de fumat.
Incearca sa discuti cu prietenii, membri familiei pentru a-ti oferi ajutorul.Si arunca tigarile! Si nu-i lasa sa mai fumeze in preajma ta.
Distrage-ti atentia de la fumat.Alunga aceste ganduri.Fa ceva.Citeste o carte...nush.
Si gandeste-te la problemele de sanatate! Dar eu n-am de unde sti cat de greu este sa te lasi.Nu fumez si nici nu o voi face. ^^
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat. :3

| alexandru289 a răspuns:

Buna nu trebui sa te simti chiar asa de vinovata este varsta la care poti incerca orice.Incearca sa te lasi de fumat este o risipa de bani nu am sa iti insir romane dar daca vrei sa mai vorbim facebook-ul meu este :
https://www.facebook.com/Alexandru286
daca nai facebook nr meu de telefon este 07584824** daca te intereseaza sami zice o sa incerc sa te ajut sa iesi din aceasta depresie

| F4LCătăă a răspuns:

Bună.

Păi, oarecum meriţi tot ceea ce ţi se întâmplă. Spune toată lumea că un copil nu se educă cu palma, dar aici ţi-ai căutat-o.
Ştii, poţi să fumezi pe balcon şi nu miroase dacă închizi uşa de la balcon şi laşi 10 minute geamul deschis după. Dacă tu fumezi în casă şi miroase în toată casa, logic că ţi-o iei. Păi, gândeşte-te logic nu fumează maică-ta şi fumezi tu?
Nu e vina prietenei tale că ai fumat în casa, e vina ta. Ea te-a învăţat, dar nu trebuia să repeţi aceeaşi greşeală.

Mnah, în fine. Fii mai atentă pe viitor.
Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add pe mess: cataa. onlyme