| infinitelove a întrebat:

Hei, cine poate sa imi explice niste termeni la istorie? ^.^
imperiu multinational, revolutie democratica, revolutie nationala
funda happy repede va rog

Răspuns Câştigător
| CVane a răspuns:

Imperiu multinational= un imperiu in care traiesc mai multe natiuni.
Revolutie democratica=schimbarea brusca a structurilor sociale, democratice, economice ale unui regim si revolta, rascoala.
revolutie nationala=o revolta, rascoala ce are loc intr'o anumita tara.

| infinitelove explică (pentru CVane):

Mersii, dar crezi ca stii si de ce in faranta au avut loc in prima jumatate a sec. XIX -lea 3 revolutii burgheze?

| infinitelove explică (pentru CVane):

E prea mult de citit crying( nu poti sa imi zici tu ceva pe scurt te rog? vad ca te pricepiwinking

| CVane a răspuns (pentru infinitelove):

Revoluţia burgheză din Franţa (1789-1794), revolu­ţie care a lichidat orînduirea feudal-absolutistă în Franţa. Revoluţia a fost pregătită pe plan economic de marile trans­formări din sec. XVII–XVIII (dezvoltarea comerţului, a capi­talului cămătăresc, a industriei), care au dus la dominaţia eco­nomică a burgheziei, iar pe plan spiritual de mişcarea ilu­ministă, reprezentată de marii gînditori din sec. al XVIII-lea: Morelly, Mably, Voltaire, Mon-tesquieu, Rousseau, Diderot, Holbach, Helvetius, La Met-tine. Precedată de o serie de mişcări ţărăneşti şi orăşeneşti, revoluţia a izbucnit în 1789, în condiţiile agravării situaţiei economice a maselor, ale pro­gresului ideii de naţiune, ale necesităţii acute de creare a unei pieţe naţionale. Asta e motivul pentru care a izbucnit revolutia.