| Daughter a întrebat:

Hei. Daca complexul oedip se caracterizeaza prin atașamentul copilului de un parinte si fata de celalalt ura...cum se numeste complexul, daca i se poate spune asa, cand un parinte isi uraste copiii din cauza faptului ca pot fi o amenintare la adresa soțului/ soției ei/ lui. Un exemplu : Mama X este geloasa pe copiii ei deoarece tatal Y le ofera iubire cand ar trebui sa ii ofere numai mamei X. Asa ca mama isi varsa toate frustrarile pe copiii, lovindu-i si certandu-i constant. Ma poate clarifica cineva cu asta? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Complexul lui Oedip e propus ca un mecanism psihic universal, dar acum ne pare mai mult un model, cu care e bine sa gandesti, te ajuta sa intelegi viata psihica, dar nu e neaparat o realitate palpabila. Daca te uiti in jur, vei observa usor ca copiii isi iubesc ambii parinti. Iar mecanismul de care vorbesti tu nu este universal, ci se intalneste numai in cazul mamelor cu personalitate dizarmonica de tip narcisist, aceasta fiind o boala psihica din categoria tulburarilor de personalitate. Nu trebuie insa sa ne grabim sa atribuim boli psihice celor din jur, punerea diagnosticului corect este dificila chiar si pentru specialisti.