| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. De ce suntem atat de rasisti? Adica noi zicem ca de ce suntatat de multi unguri dar spaniolii si italienii ce sa mai zica de noi?

14 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu e doar chestia ca cer pamant in Romania unde sa isi puna steagu' lor si limba lor...e chestie ca fac asta si daca se intampla ceva au pretentia sa fie aparati de politia romana si sa ne foloseasca si banii.
Practic, astia sunt niste paraziti.Au gasit o gazda si se folosesc de ea.Eu i-as da afara in suturi din tara.
Cum dracu' stau mai bine la capitolu' civilizatie? Ii discrimineaza pe aia care nu vorbesc limba lor si incalca constitutia.

| Ruxandra15 explică (pentru Wehrmacht):

Pai nu e normal? Adica tie iti place sa auzi 50 de limbi diferite in tara ta? Problema asta e la Sf Gheorghe acolo e cel mai greu am o prietena care s-a mutat in Brasov fiindca parinti ei au fost amenintati la munca. Nu zic ca sunt oameni rai ca nici noi nu suntem usa de biserica

| MihaelaDart a răspuns:

Am intalnit printre putini greci cei drept, cu cei cu care am intrat in contact sa imi spuna despre Romania numai vorbe urate, desi facandu-ma sa ma simt prost si sa-mi iau "jucariile" din tara lor si sa plec.

Acei oameni care sunt rasisti nu se merita sa mai stai de vorba cu ei, sa intrerupi legatura imediata si astfel nu vor mai avea sa aduca vorbe urate.

Sa va dau un exemplu, o discutie pe care am avut-o acum multe luni inainte, cu un prieten care l-am eliminat de pe lista dintre cei mai buni.

Pentru ca in comuna unde locuiesc sunt foarte multi albanezi, de la ei am auzit ca erau tare bucurosi ca tara lor in curand va intra in Uniunea Europeana. Mie vestea nu prea mi-a venit cu una tocmai prea buna, m-am speriat. Din cauza ca, albanezii, in proportie de 60% sau si mai mult fac trafic de carne vie, droguri, arme, furt, familiile simple, modeste se poarta jegos cu grecii, se poarta ca si tiganii nostri, raritati sunt oameni cu educatie si cu bun simt.

Acestui prieten i-am spus ca posibil ca Albania va intra in UE si ma tem pentru aceasta tara, daca se va intampla, vor invada aproape toata Grecia si nici siguranta pe strada nu o vei mai avea, ei ar lua controlul tarii prin diverse chestii si bineinteles prostitutia va fi in floare mult mai mult si nu ma refer numai la greci, ci in toata Europa!
Iar respectivul mi-a raspuns cu un ton rasist "S-o crezi tu, romanii sunt pe primul loc la fapte rele; femeile c*rve si barbatii hoti, nici unul nu exista cu bun simt.Albanezii sunt pe primul loc printre cei mai civilizati oameni!" La o oarecare i-am spus "ce vrei sa spui ca eu sunt o... si nu am educatie?" radea ca prostul si nu mi-a raspuns. Cu toate ca era prieten cu logodnicul meu, el mi-a spus de fiecare data ca glumeste ca o face din adins cand ma vede, dar deja gluma se ingrosa si am hotarat nici sa nu-l mai numim prieten. Devenise obsedat... urasc astfel de oameni cand te stiu ca esti un om bun si totusi incep sa vorbeasca numai tampenii doar sa fie bagati in seama angry

Un alt caz, anumite femei grecoaice pentru ele, femeile romance sunt taraturi, scursuri, femei usoare si barbatii alcolici, cersetori si hoti.

Un om care gandeste asa este clar BOLNAV la teasta! Nici nu se merita sa-l mai saluti, ca si cum este un nimeni pe strada.

Cu astfel de oameni m-am inchis mai mult in mine si nici nu mai sunt mandra ca sunt romanca unde traiesc acum.

| Ruxandra15 explică (pentru MihaelaDart):

Si eu am patit asa cand am fost in Grecia la magazin vorbeau doua persoane probabil sot sotie si ziceau ca un roman a futat nu stiu ce si ne bagau pe toti in aceiasi oala. Nu erau greci ci nemti dar daca si nemti vorbesc asa despre noi pai alti cum ne fac

| Voidwithin a răspuns:

Nici o natie nu mi se pare stralucita, sincer...
Cel putin nu vad de ce ar conta daca esti tigan, spaniol, american sau nigerian daca stii sa te comporti in societate si esti om linistit nu vad problema.
Chestia asta cu rasismul e in toate tarile nu doar la noi.

| Ruxandra15 explică (pentru Voidwithin):

Dar la noi deja e prea dezvoltata. Toti suntem oameni cu aceleasi drepturi nu? In nici o tara pe acest pamant nu exista doar locuitorii acelei tari toti au emigrat asta ar trebui sa ne faca sa nu mai fim rasisti. Si cu tigani de fapt suntem acelasi popor da nu vedem asta

| Voidwithin a răspuns (pentru Ruxandra15):

Un exemplu de tara f rasista e america desi acolo sunt toate natiile pamantului tot reusesc cumva sa se inteleaga dar cateodata dau dovada de cele mai mari acte de rasism.
Desi am cam gresit aici o tara nu poate fi rasista, un individ din acea tara poate, sau mai multi.
Personal nu-mi pasa ca esti roman sau italian atat timp cat ma respecti te respect.
Faza la romani in general e ca sunt foarte conservatori si nu prea vad cu ochi buni celelalte natii din cauza ca nu sunt obisnuiti cu ele.

| Ruxandra15 explică (pentru Voidwithin):

Dar noi vrem sa fi intelesi de celelalte natii dar noi sa ii jighnim in ultimul hal nu? Si mai suntem si cu 2 fete adica vorbim frumos acum cu un neamt si peste 5 ore cand iesi la bere cu prietenii ba am vorbit cu jegosul ala de neamt si nu stiu ce

| Voidwithin a răspuns (pentru Ruxandra15):

Sincer sa-ti zic mie nu-mi pasa ce natie ma nasteam dar voiam o tara decenta unde sa fie respect si locuri de munca si oameni sa se inteleaga ca nu ne-am nascut in Romania ca asa a vrut muschiul nostru.
Dar nah asa sunt unii oameni, oameni ingusti la minte care pun botul la tot ce se mai aude.
Nu sunt patriot si nici nu vreau sa fiu, respect oamenii si nu natiile din care fac parte.
Ce mai poate zice poporul roman, avand in vedere in ce hal a ajuns, realitate e ca tara e vanduta si asta se vede doar un orb nu vede ce manevre se fac si da chiar de oamenii din tara asta e vanduta.
Asa ca ce mai putem zice de alte natii cand noi ne facem singuri rau si ne vindem propria tara?

| Ruxandra15 explică (pentru Voidwithin):

Asta e ghinionul nostru din pacate. Unde ai fost toti ani astia? Gandesti exact ca mine nici daca te cautam nu te gaseam.

| Voidwithin a răspuns (pentru Ruxandra15):

Ma bucur ca si tu gandesti la fel happy.

Răspuns utilizator avertizat