| anonim_4396 a întrebat:

Hei, hei, fetelor! Am cateva intrebari pentru voi! big grin Vroiam sa va intreb cand va venit voua pentru prima data menstruatia? Unde ati fost? Ce ati facut? Ati avut absorbante la voi? V-ati speriat? V-ati patat? Stiu, sunt multe intrebari si probabil va mirati ca ce m-ar interesa pe mine! Faza e ca am 13 ani si am secretie vaginala de 3 ani si par am peste tot, clar ca urmeaza sa-mi vina si mie menstruatia si vreau sa aflu voi ce ati facut, sa stiu ce sa fac si eu si la ce sa ma astept. big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Prima data mi-a venit pe la 11 ani jumatate, era primavara spre vara. Eram acasa (era dimineata pe la 7), m-am trezit sa ma duc la baie. Nu m-am speriat, am rugat-o pe mama sa imi dea un absorbat de pe hol (ea trebuia sa plece la munca si se incalta), aveam o bata mica pe chiloti ( cam 3-4 luni a curs putin, apoi s-a reglat).

2 răspunsuri:
| Lola05 a răspuns:

La școală, ultima oră (sport), nici nu am observat. Am ajuns acasă și când m-am dus la baie aveam o pată mică. Mi-am dat seama și i-am cerut mamei un absorbant. Clasa a 8-a, aveam 13 ani și 10 luni, eram slăbuță și vai de capul meu. Cred că rămăsesem singura din clasă căreia nu-i venise ciclul happy
Ce trebuie să faci tu? Să porți mereu în ghiozdan un penar în care să ai 1-2 absorbante și o pereche de chiloței curați + 1-2 capsule de nurofen sau alt calmant pe care îl folosiți la voi în familie. Așa vei fi pregătită pentru situația în care prima menstruație îți va veni la școală și dacă te vei păta vei avea cu ce să te schimbi. E posibil să te doară burtica înainte să-ți vină și în general în prima zi de menstruație, dar vei lua un analgezic și te vei simți ok. Poți să nu faci sport în zilele acelea dacă nu te simți confortabil, dar e recomandat să nu renunți la mișcare. Dacă îți e frică să nu te pătezi, pentru zilele când ai sport și ești la ciclu, ia-ți absorbante mari, de noapte, pe care să le pui pe niște chiloți care să stea mai strâns pe tine (eu așa făceam și nu aveam probleme).

| rainboow a răspuns:

La 12 ani. Eram la scoala si a fost destul de nasol. Nu am avut absorbante si mi-a curs mult. M-am si patat dar ca norocul am avut blugi negri happy Si m-a durut foarte tare si burtica... Dar nu a observat nimeni tongue
Bafta! :*