| Anne34 a întrebat:

Hei. imi puteti da exemple de imagini artistice? [ vizuale, audutive si/sau motorii ].

4 răspunsuri:
| alexutza1183 a răspuns:

Pai:
-vizuale ar fi cele pe care le vezi, logic.De ex:’Pasarile zburau vesele deasupra campiei’
-auditive cele pe care le auzit.De ex:’Cascada se lovea de stancile si pietrele muntelui’
-motorii cele de miscare.De ex:’Asupra-mi clatinand.’

succes!

| Ninuni a răspuns:

Exemple din poeziea "Sara pe deal"de M. Eminescu, imagini vizuale:"Luna pe cer trece-asa sfinta si clara";"Valea-i in fum";"Si osteniti oamenii cu coasa-n spinare vin de la cimp..."imagini auditive:"FLUIERE MURMURA-N STINA";"toaca rasuna mai tare";"clopotul vechi imple cu glasul lui sara". Sper sa te ajute, funda?

| dienutza2003 a răspuns:

Veela verde campie acui trista vestezita
luca batuta de bruma acum pare ruginita -(Vasile Alecsandri-sfarsit de toamna)

| Aligator a răspuns:

Ha eu tot la tema asta sint))