| Marys_6008 a întrebat:

Hei, mai am 2 ex la romana si termin pls ajutati-ma:
1. Venirea "toamnei" pare sa dezvaluie fragilitatea sentimentului de iubire dintre cei doi indragostiti. Selectati din text secventele care exprima aceasta idee.
2. In poezie se construieste un "decor" care cuprinde atat elemente terestre, cat si elemente cosmice. Comentati semnificatia pendularii eului liric intre acestea.

Exercitiile sunt pe baza poeziei "Emotie de toamna" de Nichita Stanescu

Dau FUNDA+VOT! HELP!

6 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Hei! Si eu am avut pentru maine tema asta doar ca mie mi-a dat toata pagina.Deci sa vedem.
La 1 nu sunt sigura ca e bine dar 90% ar trebui sa fie deci sa nu ma injuri daca e gresit.
Secventele ar fi astea :
"A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva"
"Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori"
"Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain"
"Suier luna si o rasar si o prefac intr-o dragoste mare."
Sa-ti explic de ce le-am ales pe astea. Daca observi, se vad momente de tensiune intre ele, in prima secventa eul liric cere protectie de la iubita"acopera-mi inima.", in a doua este teama pierderii acesteia, in a treia este un sentiment de gelozie, teama ca iubita il va parasii pentru altcineva, iar patru, poetul isi marturiseste pentru ultima oara dragostea.

La doi poti scrie asa :
Se creeaza un decor afectiv care cuprinde elemente terestre si cosmice (nori, luna) intre care eul liric penduleaza. Este o pendulare intre cadere (terestru) si inaltare (cosmic), intre teama si speranta, intre real si imaginar caci poetul isi pierde iubirea dar are incredere in puterea ei de regenerare.
Sa nu uiti de funda in cazul in care te-am ajutat, succes! happy

| DianaScorpio a răspuns:

TPU nu este un site de facut teme.

| Marys_6008 explică:

DianaScorpio stai tu linistita ca nu sunt singura, nici prima si nici ultima care face asa ceva.asa ca mai bine nu mai vorbi!

| Ungureanu_Iulian_1987 a răspuns (pentru Marys_6008):

Auzi dar leai facut ca si eu le am si nu stiu ce sa fac la ele...

| RobiRoby2002 a răspuns:

2.Eu cred ca poezia,, Emotie de toamna" scrisa de Nichita Stanescu este o opera lirica deoarece este in versuri si aceasta isi exprima sentimentele de iubire fata de zana toamnei prin intermediul figurilor de stil.De asemenea, modul de expunere predominant in opera este descrierea.
Sper ca te-am putut ajuta!

| Ungureanu_Iulian_1987 a răspuns:

Si eu sunt la lectia asta si nici eu nu stiu.