| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Hei...
Recent am fost la verisoara mea, am dormit la ea..Au foarte multi bani, au o casa cu 3 etaje superbe, au in casa ceva ce eu nici nu imi imaginam, dar noi nu avem, noi d abia daca avem 3 milioane in fiecare sambata la final de saptamana si stam cu chirie. urmeaza sa ne mutam in apartamentul lor vechi deoarece s au mutat recent la casa noua si ma simt ca o miloaga..la mine e urat, si ma tot intreaba daca vreau sa merg cu ea prin diferite locuri dar eu nu am bani..am avut 7 lei de buzunar. ea avea 5 milioane. si e cu multi ani mai mica..ma simt foarte prost,si mama ei se uita cu mila la mine, si ma simt foarte rau,m au chemat ca sa imi ofere ceva pentru ca tocmai ce a trecut ziua mea, adica sa imi aleg eu brandul pe care il vreau de acolo si le am spus nu pentru ca nici eu nu i-am luat ei, pentru ca eu nu ma bucur la ceva de firma, prefer sa traiesc bine dar in haine modeste, dar mi-a spus ca ea nu are nevoie ca are tot ce isi doreste si sa stau linistita.m-am simtit urat.M am facut reprezentant la oriflame ca sa dau comenzi mari sa castig si eu niste banuti, dar tot ma simt prost.Un sfat m ar ajuta,

Răspuns Câştigător
| Ytrgh a răspuns:

Georgiana,nu toată lumea are bani, nu trebuie sa te simți prost n ai de ce... observ ca ai un suflet bun e păcat sa te gândești la astfel de lucruri. Contează sa fi fericit cu ce ai. Dacă ai peste 16 ani te poți angaja la un supermarket sau la o terasa ceva.

| GeorgianaDiaconu explică (pentru Ytrgh):

Iti multumesc mult pentru timpul acordat...Nu am suflet rau si ma bucur pentru binele lor dar tot odats cu binele lor il vreau si pe al meu.Voi incerca sa ma angajez pe undeva!

| Ytrgh a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Dacă mai simți nevoie sa vorbești cu cineva contactează ma!

| GeorgianaDiaconu explică (pentru Ytrgh):

Iti multumesc mult! Da mi adresa ta de Facebook sau Instagram te rog...

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Toti avem acei prieteni sau neamuri care ne fac sa ne simtim.prost ca ei au si noi nu. Aveam si eu o verisoara care avea mai multi bani ca mine toate le avea la dublu de la casa, la bani, la haine, la prieteni si nu ma simteam confortabil. Aveam cearta ca eu de ce nu merg niciodata in vizita la rude eu nu mergeam pentru ca ma facau sa ma simt prost ma priveau cumva de sus.Nu iti amara sufletul de asta tu vei reusi pe proprile picioare si forte sa te ridici acolo sus nu pe spatele alor tai.Cand te mai vezi cu ea asa sa te gandesti ca tu candva daca o sa iti doresti o sa te ti de scoala si mai tarziu de munca o sa realizezi tot ce parinti ei au realizat iar ea inca va trai din bani lui tati si mami

| Elide a răspuns:

Îți zic ceva:nu te atrasă de lucruri materiale.te bucuri de ele la un moment dat dar nu le vei lua cu tine... Dumnezeu nu te va întreba cat ai avut ci te va întreba pe cine ai ajutat? Viața e trecătoare și dacă acea fata e super bogata bucura.te pentru ea! sa nu invidiezi..invidia și ura ne fac prea nefericiți...

| Notmyaccount a răspuns:

Hey. Sunt sigura ca matusa si verisoara ta nu vor sa te faca sa te simti prost. Si verisorii mei au fost acum ceva timp intr-o situatie financiara proasta si efectiv nu stiam cum sa ne comportam cu ei, pentru ca ne temeam sa nu simta ce simti tu acum. Dar hai sa iti zic un lucru. Eu provin dintr-o familie instarita, si cu toate astea nu am mai mult de 7 lei, bani de buzunar. Si asta nu pentru ca nu mi s-ar oferi, ci pur si simplu pentru ca nu vreau sa iau mai mult. Parintii mei au bani, dar sa stii ca nu am haine de sute de euro. Nu te simti prost. Distreaza-te pe bani putini si bucura-te cu lucruri mici, pentru ca ele te fac cel mai fericit.

| utilizatorcim a răspuns:

Nu e mai simplu să accepti ajutor? Nu e ca și cum vei avea toată viața aceași situație financiară. Dacă rudele vor să te ajute ar trebui să mulțumești și să primești. Poate în viitor o să-i ajuți și tu în vreun fel.