| 1122maria1122 a întrebat:

Hei! Sunt clasa a 9 a si peste cateva zile incepe liceul, iar mie imi este extrem de frica. Normal,imi trec prin cap temerile pe care le are cred ca orice copil normal (daca nu o sa ma integrez, daca nu o sa imi fac prieteni, daca nu o sa am cu cine sa stau in prima zi de scoala in banca,...),asa ca, va rog sa ma ajutati si sa imi dati cateva sfaturi!

2 răspunsuri:
| anonimguy3 a răspuns:

Asa am fost si eu inainte sa incep clasa 9, dar nu trebuie sa iti faci griji. Eu am mers in liceul unde am intrat necunoscand pe absolut nimeni aproape, in afara de 2 prieteni care erau la alte clase si cu care nu prea am apucat sa vb in general la liceu deci tot singur in mare. Nu iti face griji ca nu te vei integra, eu eram in mare un anti social daca nu cunosteam pe cineva, dar din prima zi am invatat sa renunt la frica mea antisociala si m-am imprietenit din prima zi de liceu si acum primii mei prieteni din liceu sunt printre cei mai buni prieteni ai mei si continuam sa vorbim si vom fi si la aceeasi facultate.

Cat despre profesori nu trebuie sa iti fie frica iarasi, liceul e in mare parte tot o scoala generala unde in mare te relaxezi deci gandeste'te ca ar fi partea a 2 a din scoala generala.

| Clytia a răspuns:

Aveam și eu gânduri asemănătoare înainte de a începe liceul. Habar nu aveam cu cine o să fiu în clasă până în prima zi. laughing
Lasă totul să vină de la sine. Socializează, fii deschisă. Sigur că o să găsești pe cineva cu care să stai în bancă, nu-ți face griji. O să fie o chestiune de timp, până vă obișnuiți unul cu altul. Mereu se formează tot felul de grupulețe în liceu. Tu alegi dacă vrei să faci parte din vreunul sau nu. Mie îmi ajunge prietena mea.
Mult noroc!