| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine la problema asta la fizica va rog mult!

"Un corp cu masa de 27 g este introdus intr-o mensura, nivelul apei ridicandu-se de la 60 cm3 la 70cm3.
Corpul este apoi suspendat de un resort a carui constanta elastica este K=100N/m.
a) Din ce material este facut corpul?
b) Cu cat s-a alungit resortul? (g=10N pe kg.
Funda :*

Răspuns Câştigător
| Micaela39 a răspuns:

Ca sa vezi din ce e facut corpul afli densitatea. Densitatea e egala cu masa supra volum. Daca masa e 27 g si volumul 70 cm3 faci 27 supra 70 si faci calculul. Pentru a afla alungirea resortului trebuie mai intai sa aflii greutatea ( G= m. g ) ( 27 g. 10 N/ kg, si calculezi). Alungirea o aflii astfel : ( G. K) greutatea calculata mai sus. 100 N/m. Sper ca te-am ajutat.