| anonim_4396 a întrebat:

Am 14-15 ani(clasa a 8-a).Am o problema la scoala.Eu si cu inca 3-4 colegi suntem amenintati de catre "smecherii"clasei cu bataia la sfarsit de an(mai sunt 2 luni jumate).Ce as putea face? La diriginta am mai apelat,si au luat bataie dar a iesit mai rau.Unu din ei are cam 1, 65 inaltime si 50-60kg(are muschi la maini si e mai rezistent)si celalalt 1, 54 inaltime si 30-36kg.Ce as putea sa fac? Ei s-ar putea sa mai vina cu inca vreo 2-3 ca sa ne bata.Sa ma duc la sala ca sa imi dezvolt muschii? Sa practitc niste sporturi care mi-ar imbunatatii rezistenta s-au forta? Dar sa nu imi ziceti sa ma duc la un antrenor de nu stiu ce.Va rog sa ma ajutati! Ce credeti ca ar trebui sa fac... Oricum fuga nu este o solutie ca pana la urma o sa fiu prins.

10 răspunsuri:
| kiduţa18 a răspuns:

Vorbeşte cu conducerea şcolii sau cu părinţii sau în cel mai rău caz cu poliţia. Vedeţi de unde a pornit conflictul şi rezolvă-l. Nu, fuga nu-i o problemă. Mai bine îţi înfrunţi problemele, nu să fugi de ele!

| OnlyTheScript a răspuns:

Stai putin frate! De ce sa te ameninte cu bataie? Tu nu le poti zice parintilor despre asta? Daca nu esti singurul din clasa care e amenintat puteti sa faceti toata clasa o petitie in care sa cereti exmatricularea din scoala a acelor 2 elevi. Sau te poti duce la politie sa depui plangere daca ai mai luat bataie. De ce trebuie voi sa traiti in frica din cauza unor derbedei?

Si parca ce rezolvi daca te duci la sala? Daca baietii aceia vor veni cu inca vreo 3-4 huligani crezi ca esti ninja ca sa te bati cu toti deodata?
MAi iti vezi de invatat ca am auzit ca esti a 8-a si s-ar putea ca mai ai examene de dat. Lasa-i pe derbedeii aia si amenintarile lor de prost gust. Fa ca ti-am zis mai devreme si ai sa vezi ca totul o sa fie bine! happy

| snAke3 a răspuns:

Nu iti trebuie sala sau altceva sa poti bate niste increzuti.Pe a 8a si eu eram la fel ca tine erau 2 smecherii acum de ma duc la ei se... pe ei.Un singur pumn trebuie sa dai sa cada pe jos.Incearca in aste 2 luni sa faci cat de multe flotari poti.
Da in sac de box:
-poti face unu simplu :
sac 1 -iei un covor daca ai si nu-ti mai trebuie, il faci rol si il lipesti cu scoci si il pui pe jos sau pe o creanga de copac si dai in el pentru rezistenta la pumn.
sac 2 -iei 3-4 saci sau plase pui nisip in ele si le agheti sus de ceva.

Si eu imi luam bataie la scoala/liceu de 2-3 ori pana am decis sa schimb ceva si acum bat tot liceu (pe rand nu toti odata laughing. Acuma tine si de cata vointa ai nu arata frica chiar daca pe dinauntru iti este uitate la ei ca la niste slabanogi ambulanti, si iti zic eu ca o sa plece.Aaa si apropo nu uita vezi ca daca te apuci de forta sa nu te dai mare ca ii bati si deastea.In caz ca te gandesti ca o sa vina cu mai multi ia un pistol cu bile(sau o bata si bag-o in pantaloni sa no vada) chestia cu pistolu cu bile doare daca ii tragi direct in cap sau daca ii tragi in ochi il lasi orb asa ca ai grija cum tragi.Trebuie sa fi responsabil pentru actiunile care le faci asa ca multa bafta si antrenament placut.
ps: vreo 2 luni iti trebuie sa ai atata forta incat sa ridici 150 kg cu 2 maini mie atat mi-a trebuit big grin

| anutzaEu a răspuns:

Ai mai multe variante:
1. Spunele parintilori tai sau directoarei.
2.Nu pleca niciodata singur acasa.
3.Arata-le piept(nu iti fie frica de ei)
4.Nu-i baga in seama.
5. Poti sa depui o plangere la directoare sa ii zici ca te ameninta cu bataia, si sa le scada nota la purtare.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| iusy98 a răspuns:

Ia un cutit de bucatarie de acasa, pune-l sub geaca, si du-te langa el si taiei gatu, iar la celalalt rupei capu, adica prindel de cap si sucestei gatu pana auzi un pocnet.Gata problema rezolvata big grin

| Chronicles a răspuns:

Tu nu te-ai gândit să le spui şi părinţilor tăi sau, în cel mai rău caz, poliţiei? Ei te bat doar aşa, că au chef? Poate că le-ai făcut ceva. Discută problema asta cu cineva şi găsiţi o rezolvare. Tu vrei să-ţi faci muşchi ca să-i poţi bate tu mai bine? Şi ce crezi, aşa o să rezolvi problema instantaneu? Poate ieşi chiar mai rău, poate să-ţi facă ceva ce tu nu te-ai gândit vreodată. Ai mare grijă cum acţionezi şi tu alegi cum o să vrei să se termine toată povestea asta.

| Dragutzu_Alexutzu_1983 a răspuns:

Frate, cine a zis ca trebuie sa te prezinti? Te dai smecher in fata lor pana in ziua cea mare apoi ii lasi cu ochii in soare.Si mie mi s-a intamplat. Jmecheria este sa te pregatesti bine in vacanta de vara.

| En3Rgi a răspuns:

Ok.Multumesc mult pentru ajutor! Chiar mult.

| bogdan324 a răspuns:

Hah,asa pitici is aia? In locul tau ii dadeam cap in cap, asa fac cu "colegutii" mei

| xViseColorate a răspuns:

Paii du-te la doamna direstoare a scolii si povestestei tot...