| Geo567 a întrebat:

Am cateva intrebari in legatura cu orele de liceu. Am cautat pe internet si am gasit ca la un anumit profil se fac x ore de romana. Acum, deasupra acestui numar era trecut TC, care aparent inseamna "trunchi comun". Dupa, era scris langa CD (curriculum diferentiat) si era scris 1- 1 ora din acea materie si langa CD mai era scris CDS (parca si insemna curriculum la decizia scolii). Acum eu vreau sa va intreb:
Ce sunt astea de fapt? Am cam inteles ca acel tc il au toate scolile obligatoriu, nu? Am auzit de optionale, dar din toate astea care sunt optionalele, cd sau cds? Cand se adauga cd ala? E posibil sa se adauge una din cele doua sau trebuie neaparat amandoua? Scoala decide daca mai pune orele astea? In clasa a Vii-a, ni s-au dat ore de optional si am putut alege ce materii sa facem si tin mine ca erau 3 materii. La liceu cate astfel ore de optional se fac si daca poti sa ai mai multe ore de optional dintr-o materie pe saptamana?
Daca nu stiti la toate, nu-i nimic, macar la cele pe care le stiti va rog mult, chiar am mare nevoie.