| Narcis009 a întrebat:

Am o dilema laughing)

Daca am 7 la purtare pe primul semestru si pe al 2-lea 6 trec clasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei avea media anuala 6, 50 si treci clasa, ramai repetent doar daca media la purtare este sub 6, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 126
(1)Sunt declaraţi promovaţi elevii care, la sfârşitul anului şcolar, obţin la fiecare disciplină de studiu/modul cel puţin media anuală 5, 00/calificativul "Suficient", iar la purtare, media anuală 6, 00/calificativul "Suficient".
ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 130 alin. (4);
b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;"

2 răspunsuri:
| KinoAndreea a răspuns:

Da, treci clasa linistit, cu 6, 50 media anuala

| GHoST013 a răspuns:

Da, cu o medie la purtare de 6, 50.
Ramai repetent in situatia in care media da sub 6.