| UchihaShisui88 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare legata de relatile din ziua de azi, vreau sa spun fete de varsta mea (17 ani) le plac doar baieti cu 4-5 ani mai mari inclusiv fata de care imi place mie... si baieti tot de varsta mea cu fete de clasa a VII-a sau mai stiu eu, vreau sa spun mi se pare un pic aiurea faza cu diferentele de varsta, eu de exemplu nu vreau sa fiu cu o fata cu cativa ani mai mica nici in ruptul capului... nu prea inteleg relatile din ziua de azi
Funda :*!

Răspuns Câştigător
| Biiskrem a răspuns:

Chestia asta a depășit de mult eticheta de ciudat. A devenit.o obișnuință stupidă.
Care e de fapt întrebarea?

| UchihaShisui88 explică (pentru Biiskrem):

Si culmea ca tu ai primit pana la urma funda b-_-'d...

| Biiskrem a răspuns (pentru UchihaShisui88):

"Scuzoaiele" mele laughing
Cine știe la ce te-ai gândit tu...

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca fetele isi propun un sablon gen "vreau baiat cu cel putin 2 ani mai mare decat mine, dar nu cu mai mult de 5", sau "vreau baiat cu masina, pe banii lui". De fapt sunt fete care isi propun astfel de criterii, dar trebuie sa fii nebun sa te indragostesti de asa ceva. Mai bine te apropii de ea increzator si exploatezi lucrurile pe care le aveti in comun, altfel vei gasi fata de orice fata cate un complex. Ba ca a avut prieten cu masina, ba ca e din familie buna, ba ca a avut mai multe relatii decat tine... Chestiile astea nu conteaza absolut deloc, daca exista atractie intre voi.

| GheorghiuIoana a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Atractia e tot ce conteaza. Intr-adevar sunt fete care isi propun niste criterii dupa care merg in viata, ca si cele specificate de tine, dar mai sunt si fete(foarte putine) care nu isi doresc asemenea lucruri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GheorghiuIoana):

Da, ai dreptate, insa eu nu prea vad fetele care au criterii superficiale, le vad doar pe alea putine, care se uita la baiat, nu la aparente. Stii vorba aia: "lume multa, oameni putini"hee hee

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Diferentele de varsta n-au nicio importanta ata vreme cat sunt cat de cat decente. Cand zic ''decente'' ma refer la urmatoarele aspecte :

- N-are ce cauta fata minora grav (sub 16 ani) cu baiat major, care e in etate de 20 de ani sau mai mult. Hai sa zici ca daca are pana in 20 de ani e inca copil si el.
- N-are ce cauta fata de 18 ani cu barbat peste 30 de ani (nici macar nu stiu ce ar putea vorbi intre ei fiindca diferenta e colosala)
- Niciun minor sub 13 ani nu ar trebui sa aiba relatii, cu atat mai putin relatii sexuale

Ce am scris mai sus e valabil pentru ambele sexe dar in postul asta m-am referit numai la fete.
La noi in tara se practica coruperea de minori si pedofilia ''la greu'' si cum a zis si tovarasa ''Ioana1607'' (care este implicata direct in tipu asta de nereguli) se face cu bunastirea parintilor. Poate unii nu stiu legislatia dar e penal sa te culci cu minore.

| UchihaShisui88 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Well, now this is world my friend... daca le spui ceva tu esti tipul gelos care este "comunist" oh go on...

| valentino52 a răspuns:

La fel va fi situatia si peste cativa ani vei vedea. Fetele de 23, 24 de ani care deja isi doresc o logodna, sa intemeieze o familie in general raman cu baieti de 27, 28 de ani. Am multe foste colege de liceu care s-au maritat recent si am observat ca absolut toate au un sot cu cativa ani mai mare. De ce? E simplu... ei pot oferi stabilitatea financiara necesara intemeierii unei familii adica, pe scurt, fetele vor sa ai casa, masina, job bun etc ceea ce la un proaspat absolvent de facultate e imposibil daca nu a primit totul de-a gata de la parinti. Fetele care s-au maritat cu baieti de varsta lor (am vazut si cateva exceptii) erau fie ele pline de bani si aveau deja toate aceste lucruri, fie baiatul avea deja toate acestea.
Revenind la situatia ta, si in cazul celor de 22 de ani care umbla cu fete de 16, 17 ani, si in cazul celor de 17 ani care umbla cu fete de 13 ani, fac asta fie pentru a se simti superiori fie pentru ca nu pot sa impresioneze o fata de varsta lor. Cei de 17 ani ar vrea si ei o iubita de aceeasi varsta dupa care nu ar trebui sa "astepte" sa intretina relatii dar respectivele cauta baieti putin mai maturi, mai liberitini sa nu ii intrebe parintii ce fac unde merg, sa poate sa le duca la munte/mare cu masina etc. Constatand ca nu le merge, le corup pe cele mai mici, mai inocente care sunt usor impresionate de simplu fapt ca sunt putin mai in varsta, care au un "statut" mai bun si sunt vazuti mai bine de pustanime (adica colegi), spre exemplu un elev de liceu se duce in curtea scolii la generala imediat toti prichindeii sunt in jurul lui sa se simta si ei mai maturi, mai "smecheri".
Nu vreau sa zic ca fetele fac asta in mod constient, sunt unele care o fac si vor minim baiat un audi mercedes, altele nu au pretentii de genul dar asta nu inseamna ca nu pot fi impresionate de aceste lucruri.
Un alt exemplu ar fi ca multe fete sunt atrase de, cum bine stim, masculul "alpha" care este in general conducatorul grupului, indiferent de situatia lui financiara. O fata care nu este materialista deloc nu ar avea de ce sa se indragosteasca de "copilul de bani gata". Dar restul colegilor ii vor oferi un statut preferential pentru a obtine diferite favoruri sau pur si simplu pentru a-i "castiga" prietenia, lucru ce se poate dovedi profitabil la un moment dat sa ai un amic bani, relatii etc. Acest statut ii ca conferi lui putere, va lua deciziile in grup si multe fete tocmai de asta se vor simti atrase de el.
Am incercat sa iti expun viziunea mea asupra relatiilor, pe alocuri am abatut de la subiect dar sper ca m-am facut inteles.

| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! Nu este chiar o moda sa fie asa o diferenta mare de varsta, dar in unele cazuri, diferenta aceea aduce multe beneficii. De exemplu: Eu am 15 ani si am un iubit de 21 de ani. Parintii mei stiu ce el, la fel si parintii lui. Ne intelegem foarte bine cu totii, si stim ca, diferenta de varsta ma face pe mine sa fiu in avantaj pentru ca : el fiind mai mare stie mult mai multe lucruri ca mine, si incet, incet invat si eu de la el tot ceea ce trebuie. Nu este o rusine sa spui ca ai o prietena mai mica decat tine. Este ceva normal. De cand ma stiu am intalnit persoane care au iubiti/soti mai mari decat ele(fetele). Este ceva firesc din punctul meu de vedere. Si inca un lucru: Poate tu acuma nu te gandesti ca poti fi cu o fata de clasa a VII, cum zici tu. Asa zice toata lumea. Dar mai incolo, vei vedea ca nu este deloc rau happy. Bine. Fetele din clasa a VII sunt mici, acum. Gandeste-te ca nu vor ramane in clasa a VII la infinit laughing. Si ca. Alea din clasa a VII, cand o sa ai tu 20 de ani, s-ar putea ca ele sa fie (asa cum ziceti voi, baietii) bune rau. Unii baieti nu se implica intr-o relatie cu o fata mai mica decat ei pentru beneficiile aceste, ci se gandesc doar la iubirea sincera ce i-o poate evoca aceasta,, mica fata,,.
Cam asta se intampla in zilele de astazi si s-a intamplat si pe vremea lu' tatabatting eyelashes.

| UchihaShisui88 explică (pentru GheorghiuIoana):

Hmm 21 si 15 spui? ce dragut -.-'... dar toti dupa proprile lor opini, eu si sa stiu ca mor singur tot nu asi fi cu o fata cu 4/5 ani mai mica dar asta este doar parerea mea... happy

| GheorghiuIoana a răspuns (pentru UchihaShisui88):

Parerile sunt impartite. Cinestie, poate vei fi si tu asa, vreodata. Nu ai de unde sa stii ce iti rezerva soarta!

| MamaNegri a răspuns:

Uite...daca iubesti pe cineva cu adevarat nu conteaza varsta ca e mai mare sau mai mica. Importanta e iubirea. Si eu sunt tot de varsta ta ai am un iubit cu un an mai mare decat mine. Oricum asta nu conteaza. Ideea e ca daca iubitul meu ar fi avut cu 5 ani mai mult sau mai putin tot la fel l as fi iubit! Tu nu ai aceeasi parere? Ceea ce mi se pare aiurea in legatura cu ce ai zis tu este faptul ca unii fac asta din ambitie. Adica daca fata sau baiatul nu are x ani atunci nu sunt cu el. Unii vor ca iubitii lor sa fie obligatoriu mai mari cu 4 5 ani. Nici macar nu ii intereseaza daca e iubire adevarata. Funda?

| Lulu5 a răspuns:

Hm, fiecare are o altfel de "vedere" asupra unei relatii. Eu de exemplu (sunt fata) sunt intr-o relatie cu un baiat de varsta mea. El abia a implinit 17 iar eu mai am cateva luni pana implinesc 17. Pentru mine varsta nu conteaza atata timp cat sentimentele sunt pe primul loc. Am avut relatii si cu baieti mai mari dar si cu baieti mai mici. In cazul acelei fete pe care o placi, fa-o sa se indragosteasca de tine, "documenteaza-te" putin despre ea, afla ce-i place ei, ce hobby-uri are si poate, cine stie ve-ti avea ceva in comnun. Bafta in continuare! :*