| Bere_David_2000 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare, media pe semestru se rotunjeste?

13 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Nu măi.
Dacă îţi iese 9.83 gen, rămâne 9.83 şi gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu se rotunjeste

| 4StarLight a răspuns:

Nu, media nu se rotunjește, se pun primele 2 zecimale, indiferent dacă e, 33 sau, 70!
Dacă ești în 5-8 cu atât mai mult sunt importante acele zecimale pentru că contează la media de admitere!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru 4StarLight):

Pe semestru, nene. Tu vorbesti acolo de media generala.
Si da, media semestriala se rotunjeste, iar cele generale si anuale nu.

| 4StarLight a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ce te ambalezi atât? Dacă media generală e în zecimale de unde le scoți? Nu de la media semestrială? Ai grijă cum vorbești! Media semestrială nu se rotunjește la fel ca media anuală și cea generală! Doar dacă dă de exemplu un 9, 354 se rotunjește la 9, 35 dar în niciun caz la 9, 3 sau 9

| FaraNume1245 a răspuns (pentru 4StarLight):

Nu m-am ambalat, spre deosbire de tine. Ti-am spus frumos ca gresesti, dar vad ca nivelul tau de intelegere e mult sub. Omul a intrebat de media pe semestru, iar tu i-ai spus despre media generala. Nu-l mai induce in eroare. Ar fi putut fi mai clar, dar nu asta e important acum.

| 4StarLight a răspuns (pentru FaraNume1245):

Într-adevăr media pe semestru nu e media generală, dar are și ea zecimale! Tu ai spus că se rotunjește, dacă ai 5 de 9 și 10 de 10 ce faci, nu media? Ar da 9, 66, asta înseamnă că aproximezi la 10? Rămâne așa! Asta este într-un semestru, în primul poți avea 9, 66 și în al doile 8, 50, abia asta e media anuală care iese 9, 08?
Oricum, nu sunt eu cea care a început răspunsul prin "pe semestru nene"
Poate intenția ta a fost alta, dar s-a înțeles cu totul altceva!
Cred că ne-am lămuri mai ușor dacă am spune fiecare ce înseamnă pentru el media semestrială și generală!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru 4StarLight):

Prin "medie pe semestru" eu inteleg media la o materie pe primul SAU al doilea semestru, iar prin "medie generala" inteleg media tuturor materiilor, adica anuala.

| 4StarLight a răspuns (pentru FaraNume1245):

Eu prin media pe semestru înțeleg media mediilor unui semestru

| FaraNume1245 a răspuns (pentru 4StarLight):

Si uite de aceea nu ne intelegeam.

| 4StarLight a răspuns:

Dacă te referi la media unei singure materii se rotunjește dar dacă te referi la media tuturor mediilor(scuze repetiția) unui singur semestru atunci nu se rotunjește!