| Izabella312 a întrebat:

Am o mica problema. E vara, e frumos, am 17 ani si m-am gandit sa fac ceva cu timpul asta. M-am inscris la un curs de dans pe toata perioada verii. Eu m-am apucat de dans acum un an, mi-a placut mult dar de multe ori am fost descurajata pentru ca nu-mi ieseau anumiti pasi si ii vedeam pe ceilalti cum danseaza perfect. Iar din acest motiv, de multe ori m-am lasat, m-am apucat din nou si iarasi m-am lasat, insa m-am gandit ca mie chiar imi place sa dansez, de mica mi-am dorit sa fac asta si am multa energie. Cu toate astea pot spune ca tot la inceput sunt, cel putin asa ma simt. Pasii tot nu imi ies si iarasi ii vad pe cei care fac de foarte mult timp si le ies toate miscarile...Nu ma gandesc sa ma las din nou pentru ca nu vreau insa mi-e destul de greu. Nu dansez bine, stiu asta, nici nu ma uit in oglinda, trebuie in permanenta sa ma iau dupa altcineva si nu retin nicio miscare. La inceput ma tin minte cateva miscare, dar cu cat se aduna informatia, uit tot, nici nu ma pot concentra foarte bine, ma gandesc ca sunt privita desi stiu ca nu e asa dar sunt o fire sensibila. Ce as putea face sa scap de aceasta frica si sa ajung si eu sa dansez bine, sau macar sa retin miscarile, e tot ce mi-as dori in ceea ce priveste dansul. Voi ce ati face?

1 răspuns:
| NoImage11 a răspuns:

Nu te lasa, dansul este o pasiune foarte frumoasa. Trebuie sa tragi mult aer in piept si sa nu te descurajezi pentru ca nu-ti ies cativa pasi. Daca vrei sa te faci dansatoare trebuie sa te obisnuiesti cu ideea de a fi privita. Atunci te vor privi sute de oameni.
Eu ti-as sugera sa te straduiesti mai mult si sa te concentrezi pe pasi, nu pe public sau pe alte minoritati. Atunci cand vezi ca-ti iese cat de cat dansul, roaga niste prieteni sa te priveasca atunci cand dansezi pentru a te obisnui cu publicul.
Nu te compara cu altii, fiecare om are talente si pasiuni diferite, e ca si cum l-ai compara pe "a" cu "b".
Continua sa te straduiesti!