| GEEK a întrebat:

Hei TPU.

Am o problemă, cu „ școala " worried.
Nu mă simt bine, deloc, absolut deloc astăzi, îmi este rău, dar nu știu de la ce. straight face

Și acum de 10 minute, m-am dus împreună cu mama la școală [ ea mergea la servici, eu la școală ], dar pe drum, eu m-am întors acasă, pentru că nu mai puteam, amețeam.
Și problema este :

Când am venit acasă, m-au văzut niște vecini, și îmi este frică să nu îi spună mamei, că m-au văzut venind acasă. sad
Pentru că, oamenii de aici, sunt foarte răi. straight face

Întrebare :

Dacă mama o să afle, că nu am fost la școală, ce o să fac? sad.

FUNDĂ + VOT.

Răspuns Câştigător
| ѕмιℓєє a răspuns:

Spune-i adevărul, nu o să îţi facă nimic rău doar fiindcă aşa vor vecinii tăi.
Îi spui că înainte de a ajunge, te-ai simţit rău, ai ameţit, ai avut greţuri şi nu puteai merge.

Dar, dacă nu îi vei spune şi va afla de la vecini, probabil va fi mult mai rău, te va certa, poate te va pedepsi... Poate dacă o suni să îi spui va fi mai bine.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Îi spui pur şi simplu că ţi-a fost rău, ameţeli, stări de greaţă şi n-ai mai putut merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca ti-ai uitat ceva acasa si te-ai intors, asta in caz ca nu merge ea la scoala sa vada cat ai lipsittongue

| SoreMihalacheSorina a răspuns:

E mama ta pan` la urma, trebuie sa ii soui adevaru, pentru ca o sa te inteleaga, ca te iubeste foarte mult. Poate nici nu se supara, pentru ca ti-a fost rau, doar nu ai facut ceva rau de ex: sa fugi de acasa, sa fumezi, etc. Daca o sa se supere, o sa te inteleaga si o sa te scuze, dar nu cred chestia asta ( ca se supara)

| AndaDaniela a răspuns:

Spune.i ca ti.a fost rau.E mama ta si sigur va intelege! Crezi ca te cearta ca iti este rau?! Trebuia sa.i spui inca de dimineata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndaDaniela):

Cred ca de fapt nu e nicun rau la mijloc, mama observa intotdeauna cand e ceva in neregula cu copilul ei, nu?happy

| AndaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e medium, trebuie sa.i spui tu, daca nu dai de banuit normal ca nu are de unde sa stie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndaDaniela):

Ok,de acord, dar atunci de unde frica asta ca daca afla mama? Nu poate da un telefon mamei sa ii spuna ca i s-a facut rau si s-a intors acasa? Si sa stii ca mama mea, nu e medium, dar isi dadea seama imediat daca eram sau nu in regula, in fine.

| AndaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mama isi da seama, dar chestia e de comunicare intre parinte si copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndaDaniela):

Asa este, e chestie de comunicare.Dar in cazul lui xdruggs, cred ca situatia e cum a fost in cazul meu.Nu o data ci de mai multe ori. Daca in ziua respectiva ma aste o ora(o materie la scoala)la care profa mi-a spus destul de clar ca ma asculta, sau aveam vreo teza, sau mai stiu eu ce,imi dadea o stare de neliniste,singura solutie era sa lipsesc. Bineinteles ca mama a fost mai indulgenta cu mine,spun a fost pentru ca acum nu mai e printre cei vii. Si ca in cazul xdruggs, ajuns acasa, ma vedeau vecinii, si intram in panica, ce va zice, ce va face mama, si singura solutie era aceasta minciunica. asta e viata de scolarhappy

| AndaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi nu mi s.a intamplat thinking si imi pare rau de mama tasad!

| GEEK explică (pentru AndaDaniela):

Eu nu am o relație bună cu mama mea, dacă îmi urmăreai întrebările, poate îți dădeai seama.

| AndaDaniela a răspuns (pentru GEEK):

Asta spun si eu in multe familii se intampla asta!

| NickyDawn a răspuns:

Spune-i adevarul! happy
Personal, aleg sa ii spun mamei ca ma simt rau inainte sa plec acasa.
Va intelege ca nu te puteai concentra.
Si vecinii tai sunt cam rautaciosi laughing. Daca mama ta crede ca nu este in regula ca ei sa iti dea raportul, poate ca le va spune sa te lase in pace data viitoare. happy