| only2k a întrebat:

probabil cam tampita..Cineva mi-a spus ca daca sunt racit si merg la strand pot murilaughing(aprindere de creier, chestii de genul x_x)..Este adevarat? Fiindca maine vreau sa merg la strand si sunt cam racit.(Nas infundat,tusesc.)? Please, doar daca stiti.

Răspuns Câştigător
| Alice002 a răspuns:

O sa racesti mai rau cu siguranta daca mai sufla si vantul... Dar nu a murit nimeni dintr-o raceala mai puternica. Sa bei ceaiuri calde iti poti lua la tine un termos cu ceai fierbinte sa bei si sa te acoperi cu 2 prosoape mari cand iesi din apa unul in cap si altul pe corp

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te juca cu plamanii. Poti sa stai la soare dar sa nu bata vantul. Nu intra in apa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aprindere de creier? pe bune?

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Desi vine din folclor, are un mic adevar. Banuiesc ca "aprinderea pe creier" reprezinta meningita, popular vorbind.

In fine, ca idee generala, daca esti racit, atunci sistemul tau imunitar este un pic slabit.

La strand, fiind multe persoane, si daca apa nu este corect dezinfectata cu clor/fluor atunci exista posibilitatea ca bacteriile/streptococii, etc sa te pocneasca.

Ma gandesc ca asta ar fi samburele de adevar din ce iti spunea acel prieten al tau.

Personal nu am vazut, nu am auzit si nici nu cunosc vreun caz de genul acesta.

Consider ca sunt relativ putine sanse sa iei cate ceva (repet daca apa e ok, sau strandul e ok. daca miroase a clor, nu prea ai ce sa iei).

| Alice002 a răspuns:

Nu vei murii in nici un caz. In cel mai rau caz vei ajunge la spital. Indicat ar fi sa nu te duci inca la strad deoarece apa este inca foarte rece happy te pup :*

| only2k explică (pentru Alice002):

:* Dua.dar ce pot patii?:-l racesc mai rau, doar atat? sau ala a avut dreptate=]]

| Alice002 a răspuns (pentru only2k):

O sa racesti mai rau cu siguranta daca mai sufla si vantul... Dar nu a murit nimeni dintr-o raceala mai puternica. Sa bei ceaiuri calde iti poti lua la tine un termos cu ceai fierbinte sa bei si sa te acoperi cu 2 prosoape mari cand iesi din apa unul in cap si altul pe corp