| Maryan_Saceanu_2001 a întrebat:

Hei TPU anul viitor dau examenul de capacitate, și dacă iau examenul as vrea sa plec la un liceu tehnologic mecanic pentru ca vreau sa ma fac șofer de tir, vreau sa vad părerile voastre despre ce as vrea sa aleg...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa urmezi o scoala profesionala de mecanici auto.
Permis pentru TIR nu obtii asa repede, este necesara categoria CE si aceasta se poate obtine numai de la 21 de ani iar anterior trebuie sa fi obtinut categoriile B si C.

| Maryan_Saceanu_2001 explică (pentru Ioandelasal):

In primul rand multumec pentru tot, in al doilea rand categoria C ce fel de masini conduci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maryan_Saceanu_2001):

La categoria C se incadreaza, citez:
"j) categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;"