| andreea2207 a întrebat:

As avea o mica problema cu prietenul meu.Saptamana trecuta am avut ceva musafiri ce au stat o perioada la mine.Nu puteam iesi afara.Intre timp venise si o ruda de a lui si petrecea mult timp cu el.Noi in timpul asta vorbeam la telefon.Musafirii care venisera la mine au plecat iar eu vroiam sa iesim[eu cu prietenul meu] sa ne vedem; nu ne vazusem de ceva vreme. El a promis ca ne vom vedea; dar nu a putut veni. L-am inteles; nici eu nu am putut iesi cat am avut musafiri. Dupa ce a spus ca nu poate iesi el a plecat la rudele lui.Eu intrasem pe ID-ul lui [aveam nevoie de un nr de telefon] si am vazut ca vorbeste mult cu o fata in ultima vreme. Ea ma cunoaste si crede ca am ceva cu ea..si tot il intreaba de mine. El ii raspunde fara probleme... dar in ultimele zile incepuse sa vorbeasca mai mult cu ea decat cu mine.Nu a mai vorbit asa cu o fata de cand eram despartiti. Ii admira pozele, glumeste cu ea... Poate e doar o prietena, dar eu ma simt putin amenintata de ea.Nu vreau sa ii spun pentru ca ar crede ca sunt mult prea geloasa si ca orice alt baiat nu ar zice daca ii place sau daca incepe sa simta ceva pentru ea. Ce as putea crede sau face?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca el flirteaza atata cu o alta fata, inseamna ca nu pune prea mult pret pe relatia cu tine. Eu zic sa mai lasi sa treaca ceva timp si poarta-te cu el ca si cand nimic nu s-a intamplat. Sa vezi ca lucrurile se clarifica de la sine. Fie te iubeste si va renunta la flirturi aiurea - si tu vei simti asta, fie va fi mai rece si mai distant sau se va trada intr-un fel oarecare ca nu mai este interesat de tine. Daca este cel de al doilea caz, tu trebuie sa fii tare si sa zici simplu "ce-am avut si ce-am pierdut!".

| andreea2207 explică (pentru sabin89):

Crezi ca vorbind asa de des si de mult cu fata respectiva incepe sa fie flirt? adica asta a fost si prima mea impresie dupa ce am citit conversatiile dar poate sunt eu prea geloasa.as vrea si parerea unui baiat.adica dupa parerile voastre as avea vreo vina de a inceput sa vorbeasca cu ea?

| sabin89 a răspuns (pentru andreea2207):

Nu, nu ai nicio vina. E vorba de slabiciunea proverbiala a barbatilor de a vedea cum mai e si alta. Nu trebuie insa sa generalizam. Exista si baieti (barbati) statornici. Trebuie numai sa ii cauti.

| bogdan98tl a răspuns:

Eu zic sa ii intorci favoarea ( ma rog chiar daca nu e prea bine) incearca si tu sa vorbesti cu alti baieti, dar nu accepta avansuri etc. decat complimente discrete, micute. Nu ii mai acorda lui atata atentie, iar cat despre fata aia cu care vorbeste el pe mess du-te la ea si "imprieteneste-te" cu ea ca ea zise-se ca ai ceva cu ea, si incearca sa " o tragi putin de limba" cum s-ar zice. Sper ca ti-am fost de ajutor