| Babii a întrebat:

as avea si eu o nelamuriree. Vreau sa plec in spania. dar am doar 14 ani. Trebuie sa-mi iau insotitor de bord. dar biletul de avion mil iau de pe net. cum fac sa iau un insotitor de bord? si daca vine cu mine in avion sau ma lasa singura acolo. funda

Răspuns Câştigător
| Aandraadaa a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine recent, tot 14 ani am si am vrut sa plec la verisoara mea in Belgia dar din pacate daca nu ai un insotitor major, nu poti sa parasesti tara. Intr`adevar iti trebuie procura de la ambii parinti ca te lasa sa parasesti tara si de asemenea alta procura ca te lasa sa parasesti tara cu...[numele insotitorului]. Deci nu poti sa-ti iei un insotitor oarecare, trebuie sa-l cunosti ca inainte de plecare sa semneze niste hartii la notariat. P.s. Daca nu vine cu tine in avion, nu ai voie nici tu sa te urci in el. Sper ca ti-am fost de ajutor, chiar daca nu ti-am dat ce raspuns ai fi vrut tu... funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Parinti tai sunt in tara? sunt despartiti? si iti trebuie procura de la parinti.

| Madalina066 a răspuns:

Nu trebuie insotitor happy iti trebuie de la parinti o hartie (am uitat cum se numeste) prin care isi dau acordul ca tu sa pleci singura. Ambii parinti trebuie sa faca asta big grin

| vladead1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te insotesca cineva din familie asa ar fi cel mai bine

| Babii explică:

Insotitorul de bord il iau de la agentie.si va veni cu mine pana in avion. si cand aterizez va veni alt insotitor la asta ma refeream.