| CoCaCoLa a întrebat:

Hei TPU
de 2 zile am inceput sa port ochelari de vedere.
am dioptriile de -1, 50 si port ochelari cam toata ziua... in cati ani o sa mi se indrepte vederea?
dau funda

2 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

Depinde de situatie, poate o sa porti definitiv ochelarii,, depinde de ochii tai cum se vor regla pe parcurs. Dar dupa mine daca ar fi nu cred ca se vor regla pentrru ca si eu port ochelarri si mai ales ca am numarul foarte foarte mic fata de al tau, si eu trebuie sa port permanent.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Daca ai dioptrii cu minus inseamna ca ai miopie (adica nu vezi bine la distanta), la fel ca si mine.

Din pacate pentru noi, miopia nu se corecteaza (ba chiar din contra, are tendinta de a creste) indiferent daca purtam sau nu ochelari, deci nu iti fa sperante ca vei scapa de ochelari.

Cum insa la tine dioptriile sunt destul de mici poate totusi sunt sperante - incearca sa consumi cat mai mult morcovi, afine, catina.