| GoldSpookyBoy a întrebat:

Hei TPU! Dupa o absenta de aproape 2 ani, revin cu o noua intrebare. Am 17, sunt baiat si sunt gay. De vreun an m-am apropiat de un coleg si am devenit prieteni buni, dar de vreo 5 luni imi place de el.El ma face sa rad/zambesc, ma simt foarte bine cand sunt cu el si ne simtim bihne unul cu altul. El stie ca sunt gay si ma sustine. Insa aceasta placere ma macina si nu stiu cum sa abordez situatia. Eu as vrea sa ii dau niste semnale subtile, dar nu stiu daca ar ajuta la ceva. Trebuie sa mentionez ca nu stiu daca si el e gay sau nu. Acest coleg da anumite semnale mixte de paraca s-ar incadra in categoria bisexualitati. Ce ar trebui sa fac in situatia asta?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil el te consideră doar un prieten cu care se simte bine. Că tu ai alte gânduri, este strict problema ta.
Dacă era si el gay, ti-ar fi spus.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca va intelegeti atat de bine, ar fi de bun simt sa ii spui ca tu simti si altceva pentru el decat prietenie.In privinta orientarii, cel mai sigur e sa intrebi, nu sa presupui. Daca nu, e posibil ca situatia se va tranforma intr-una foarte awkward si clar nu doresti asta.Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil acele semnale mixte sunt prost interpretate de tine și ai impresia că te place și el tocmai pentru că îi consideri amabilitatea ca fiind o forma de a-și manifesta iubirea, iar chestia asta nu e tot timpul adevărata, de fapt de cele mai multe ori nu e.
Așa că, ori te mulțumești cu prietenia lui (ceea ce îți recomand), ori riscă și posibil sa pierzi și prietenia lui.
Alegeri înțelepte!wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu cred ca ți-ar fi spus dacă și el e gay! Și la 17 nu prea cred ca poți sa știi ce simți! Sfatul meu e sa îți vezi de adolescență!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l subtil daca a simtit vreodata atractie fata de acelasi sex sau inventeaza o poveste ca X e bi si vezi ce reactie are.

| Dragobeta a răspuns:

Stiind ca tu esti gay, daca si el era (sau macar bi), iti spunea din start.
Nu cred ca este altceva decat heterosexual. Dar te trateaza corect, fara discriminare. Multumeste-te cu prietenia lui. Nu o pierde pentru niste placeri trupesti care vor dispare repede.