| littleangel_1397 a întrebat:

ieri am aflat ca imi trebuie ochelari permanent si sunt total distrusacrying Cati dintre voi poarta ochelari? Ce dioptrii(daca nu's pre indiscretabatting eyelashes ) si cum a'ti trecut peste insulte si acomodarea cu ei?

14 răspunsuri:
| lyrics a răspuns:

Stii, am vazut multe persoane care aratau mult mai bine cu ochelari de vedere decat fara
sincer, a devenit un fel de accesoriu. e chiar cool.
si plus ca sunt atatea modele.
asa nu linisteste'te
fata de acum catsiva ani, cand totsi ii ziceam unei persoane care purta ochelari "aragaz cu 4 ochi", acum nu se mai face misto pe lucrul asta.

| ATHOS a răspuns:

Salut ingeras!

Am foarte multe dioptrii! n-am sa-ti spun cite. De rautati nu ai cum sa scapi! Din pacate. Dar, din fericire vei afla cine iti este prieten si cine nu, cine te respecta si cine nu, etc.
Tine minte ce iti spun : Prin tot ceea ce faci, prin tot ceea ce esti poti demonstra cu usurinta ca esti mult deasupra acestor rautati.
Uita-te la mine! Ma vezi? Am ales mereu sa fac parte dintre baietii buni! Si pentru aceasta intelepciune de a alege azi lumea ma respecta si ma iubeste!
Iti tin pumnii!

| BRoxana a răspuns:

Eu port ochelari, am dioptrie mare 2, 5 la dreptul si la stangul nu am deloc, cu toate astea nu ii prea port decat la scoala in ore cand scriu, citesc, la pc, cand ies undeva sau ceva de genul nu am problema, bai sa stii ca eu nu am primit insulte sau ceva de genu, toata lumea trebuie sa se obisnuiasc cu tine, aventual prima saptamana o sa fie mai grea, dupa aia nu o sa-ti mai zica nimeni nimic, mai ales daca sunt niste ochelari frumusei, am mai zis asta l o intrebare, dar acum sunt la moda ochelarii, chiar daca nu ai dioptrie sau ceva de genu, se poarta ochelarii aia mari care inainte erau "waw scarrry eu sa port asa ceva?:o" se poarta foarte mult, acum nu mai e conceptul ala de "ai ochelari esti tocilara" daca esti frumoasa vei fii frumoasa si cu ochelari, verisoara mea poarta de la 3 ani si e modelthinking nu e o chestie de "sunt total distrusa" e ceva in plus cu care trebuie sa te obisnuiesti. Take care

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Dupa cum se vede in poza, sunt "ocelarista"...permanent,dioptriile mele sunt destul de mari, -3 la ambii ochi.Ideea e sa faci tot posibilul sa iti alegi niste rame, cu care realmente sa iti placa de tine, indiferent daca stai 1 ora in magazin, probeaza cat mai multe modele.Cand mi i-am facut, jur, abia asteptam sa fie gata si nu m-am gandit nicio secunda la porecle si glume de prost gust.

| .sad a răspuns:

Eu port ochelari de aproape 6 ani
dioptrii : -5 parca thinking ( nu vad bine la distanta) u?

dar sincera sa fiu m-am km saturat de ei happy
peste insulte pai sincera sa fiu nu le bagam inseama dar are dreptate crissu2222...cu timpul te acomodezi cu ei

| Livia94 a răspuns:

Calma.Si eu port ochelari de aproape 2 ani si permanent, nu e sfarsitul lumii.Chiar mi-se par ok, daca ii alegi pe cei care sa te avantajeze, in primul rand sanatatea ta e pe primul loc nu conteaza parerile celorlaltiwinking sper ca te-am incurajat putin.

| littleangel_1397 explică:

Eu am dioptrii -1 vad ca e putin pe langa altii
stiam ca o sa am nevoie de ochelarii dinainte de a merge la control pentru nu vedeam bine de departe.Pe mine ma socat cand mi-a spua ca o sa fie permanenti, asta ma suparat cel mai tare. daca zicea ca is temporari ma impacam mai bine cu ideea.

am auzit si de trendu' cu ochelari cu rama groasa(de aia mi-am comandat) si trebuie sa recunosc ca stateau mai bine decat aia cu rama subtirebig grin
stiu ca nu ar trebui sa mai existe persoane care insulta din moment ce f multe persoane poarta ochelari dar mie mi'e frica de cum o sa se comporte colegii(care apropo:sunt maui rai ca niste copii de gradinitasad)
Multumesc pentru incurajaribig grin

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Poi.Eu port ochelari de 4 ani si nu m'ai am sanse sa scap de ei. dioptrii:2,**[nu stiu kat.Sincer]. Sunt cilindrice.Si peste insulte am trecut usor.Nu am bagat in seama ce au spus unii despre mine.si cand cineva imi spunea ochelarista ii raspundeam:"Ce? ti'e ciuda ca nu esti tu?batting eyelashes"laughing. Sper sa treci peste asta>big grin

| Annemary_2131 a răspuns:

Si eu port ochelari din claa intai dioptriile mi-au tot crescut si acum am -4.nu am fost insultata decat foarte rar. sunt deja 9 ani de cand ii port si chiar nu ma mai deranjeaza, nici nu ma simt bine fara ei si mise pare ca mai bine arat cu ochelari decat fara.am incercat mai multe modele rotunzi(clasa 1 erau foarte colorati), ovali (clasa a4a), si acum port dreptunghiulari si cred ca mi se potrivesc cel mai bine.
Nu dispera cei care iti sunt prieteni te vor accepta si cu ochelari in plus acum vara sunt ochelari de vedere care arata ca ochelarii de soare si sunt foarte cool.curaj si nu-i baga in seama pe cei care te insulta
uite iti dau si profilul meu http://AnneMary-Bardan.hi5.com
Take care :-*

| Dede_8362 a răspuns:

Si eu port am 0, 5 la un oki si la celalaltthinking ceva asemanatorthinking cred ca 0, 7 nu stiu sigur tongue oricum nu ii port in permanenta decat cand vreau sh am cu + depinde de ex daca ai cu - trbe sa ii porti o perioada limitatahappy la scoala nu merg cu ei iar acomodarea e putin grea.in vreo 2 zile ar trebui sa te obisnuiesti. uita'te p youtube la cateva filmulete cu make-up for glasses pentru aspect >big grin

| Helvete a răspuns:

Si eu port. Si chiar nu e mare chestie, fiindca oricum, acum e considerat un accesoriu, nu un defect sau un dezavantaj. Am -2 la ambii ochi. Cat despre insulte, nu am avut parte de asa ceva. Chiar deloc. Chestia e sa iti gasesti rama potrivita fetei tale, si vei arata okay in felul asta. Crede-ma, chiar nu e cine stie ce, si gandeste-te ca o sa vezi mult mai bine asa si dioptriile pot scadea dupa ceva vreme.

| ZapaciLaa a răspuns:

Eu am -0, 5 la un ochi si -0, 75 la celalalt. eu m-am acomodat in cateva zile pentru ca nu prea ii simt ca sunt foarte subtiri si abia se vad. insulte au fost doar in primele 2 ore de la scoala. apoi colegii imi spuneau ce bine imi sta cu eilaughing

| Biby a răspuns:

Buna.
Eu trebuia sa port ochelari din clasa a doua, dar nu le-am spus parintilor ca nu vededeam, deoarece stiam sigur ca imi vor pune ochelari.A trecut un an.Am trecut in clasa a treia si le-am spus.M-au duc la control si mi-a gasit dioptria -1, 3 si a spus ca daca puneam ochelari acum un an, nu mai trebuia sa-i port decat un an-doi.
Din cauza ochelarilor am plans cateva luni.Numai puteam sa dorm cu frica ca toti de la scoala o sa ma ia drept tocilara.
A mai trecut un an si eu nu am purtat deloc ochelari,parintii mei au vrut sa ma oblige, dar in zadar, eu tot nu-i punea.In luna iulie 2010, am fost din nou la control si mi-a gasit diptriile:-1, 75 la un ochi si -2, 00 la celalalt.De atunci am inceput sa port ochelari ca nu am mai vrut sa imi mai creasca dioptriile.Cand a inceput scoala(clasa a 4-a),din nou am plans in fiecare zi,deoarece copii radeau de mine, ma faceau tocilara, urata etc.Din cauza asta am pierdut foarte multi prieteni.Imi era foarte greu, dar am acceptat situatia.A mai trecut inca un an si acum trec in clasa a 5-a.Inca imi este rusine cu ei, dar ce sa fac? O sa consult mai multi medici sa-mi pun lentile de contact si cand implinesc 18 ani imi fac operatie cu laser sa nu mai port ochelari.
Tu sa nu fii ca minte pentru ca o sa ai de pierdut.O sa-ti creasca si dioptriile.Gandeste-te ca ochelari iti fac bine, nu repeta greseala mea de a nu purta ochelari.
Bye!kiss

| andreea2011 a răspuns:

Eu port ochelari, am dioptri 0, 5, nu trebuie sa te intereseze insultele, fa ce este bine pentru tine