| Anonima6754 a întrebat:

Hei TPUhappy mi-am pierdut de tot increderea in sine...tot zic ca nu sunt buna de nimic si ca nu-mi merit viata, imi tot vine sa ma sinucid si simt ca traiesc degeaba! Simt numai sentimente de nervozitate si orice lucru pe care il fac prost ma enervează rau! Nu mai pot trai cu aceste sentimente! Ajutor!

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Salutare, suflet drag happy
Am aruncat asa o privire peste mesajele tale. Din intrebarile tale pe care le-am citit mie imi dai impresia ca esti un om minunat. Ti-ai dori sa muncesti si sa ai banii tai (esti un om responsabil), vrei sa intrii la un liceu bun, ti-ai dori sa ai o anumita profesie, incerci sa iti dresezi singura cainele, ti-ai dori sa faci bani din tiktok sau Youtube, vrei sa inveti sa cati la orga. Esti un om cu planuri de viitor, un om care poate sa faca foarte multe lucruri in viitor. Sunt putini tinerii care la varsta ta sunt atat de preocupati de viitorul lor. Uite, te rog sa imi dai un mesaj in privat si sa imi spui tot tot tot ce te supara. Si eu sunt anxios si depresiv si mi-am dorit de multe ori sa nu ma fi nascut sau sa mor. Am fost si la psihiatrii si la psihoterapeut. Am urmat si tratament medicamentos si fac aceste lucruri si in prezent. Astept, doar daca doresti, un mesaj de la tine in privat si vom discuta despre tot tot ce te supara pe tine big grin

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mănânci?

| andreea2346 a răspuns (pentru sadrian46):

De ce o întrebi ce mănâncă? nu are legătură cu problema ei...

| sadrian46 a răspuns (pentru andreea2346):

Ba are. Sunt alimente care ameliorează și altele care amplifică ce are ea. Mai citește înainte să mă contrazici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare persoană este bună la măcar un lucru în viața asta...ție îți rămâne doar să afli la ce.
Fii curajoasă! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. Nu îți meriți viața. Nu ai făcut nimic pentru a merita să te naști. Ceea ce înseamnă că totul este un cadou pe moca.
Dacă ai primi un parfum cadou nu ai încerca sa il folosești cât mai mult? Sau dacă ai primi o casă pe moca nu ai avea mare grijă de ea?
Așa e și viața. Nu o merităm și tocmai de aia nu trebuie să ne batem joc de ea. Frumos este să accepți cadoul nu să-l dai înapoi big grin

| eckblume a răspuns:

Daca ti-as spune sa ai mai multa incredere in tine ai avea? Ai nevoie sa vorbesti despre asta cu o persoana draga tie. Spune-i tot ceea ce simti, comunica-i mamei, tatalui trairile tale. Nu stiu ce varsta ai, dar probabil esti adolescenta. Multe studii indica faptul ca adolescenta e o perioada cu multe schimbari, crize de identitate. Viata ta abia incepe iar tu vrei sa o umbresti cu ganduri negre... Gandeste-te la aerul racoros intr-o zi de vara, la razele de soare ce iti mangaie chipul dimineata, la mirosul florilor, la toate vietatile acestui pamant, la desertul preferat si la tot ceea ce iubesti sa faci (sigur ai un hobby; pasiuni). Nu ti-ar lipsi toate acele lucruri care te fac fericita? Nu te rani singura. Dintr-o actiune impulsiva poti sa ramai paralizata sau cu sechele, traume.
Cine ti-a zdruncinat increderea de sine? Sunt foarte multi oameni neincrezatori in sine, dar nu au ganduri atat de nefaste. Draga mea, nu te cunosc, insa iti pot spune ca viata ta conteaza la fel de mult ca a mea sau a altuia.
Nu traiesti degeaba, da-i un sens vietii tale de care sa fii constienta. Ce iti doresti sa devii in viata? Un obiectiv ar fi sa incepi sa inveti, sa te documentezi despre acea meserie. Iti recomand sa citesti,, Omul in cautarea sensului vietii" de Viktor Frankl.
Incearca cu pasi marunti sa iti recapeti increderea. Poate esti anxioasa ca multi alti adolescenti. Anxietatea trece, dar ai nevoie de sprijin emotional si din partea familiei. Nu ezita sa discuti cu ai tai. Daca ai o prietena foarte buna roag-o sa exersati impreuna tehnici de crestere a stimei de sine.
Daca vrei sa vorbesti cu un specialist, scoala/liceul ofera consiliere psihologica gratuita. Nu, nu esti nebun, nici ciudat daca mergi la psiholog. Am trecut intr-o postare detalii in caz ca vrei sa comunici cu cineva specializat: https://www.tpu.ro/......-luata-de/
Cu totii facem greseli. Tu ai vazut cate momente jenante au avut vedetele internationale de exemplu? Ce ar trebui sa faca? Sa planga inchise in case din cauza unor greseli? Sa gresesti e omenesc. Important e sa fii perseverenta, sa nu cazi prada esecurilor. Cum poti sa nu fii buna la ceva anume? Stii sa scrii, sa citesti, sa utilizezi internetul, stii sa iti recunosti emotiile, iti doresti sa fii perfectionista, responsabila. Esti capabila sa te analizezi introspectiv. Lasa gandirea de tip alb-negru ca dauneaza. Esti tanara, iar tu insati esti cel mai bun indrumator. Gandeste optimist, accepta-ti atat calitatile, cat si defectele. Nu mai fi trista, esti la varsta cand ar trebui sa iti faci planuri de viitor. Bucura-te ca traiesti, e un miracol sa vezi lumina zilei!

| andreea2346 a răspuns:

Salut! si eu mă simt așa foarte des.Incearca sa faci chestii noi la care te-ai pricepe si incet încet o sa vezi ca o sa iti dai seama ca esti bună de ceva.
Pentru încrederea de sine, incearca încet încet sa vorbesti cu mai multa lume si incearca sa fi sinceră cu tine însuți și cu ceilalți si acceptate pe tine ca persoana.
Sper ca am fost de ajutor♡