| alexandraad a întrebat:

Hei TPU! Nu mai am deloc încredere in mine. Am in permanenta teama de a nu fi judecată, sunt super timida, emotiva, ma pierd ușor. Ce sa fac sa nu mai fiu așa? In mare parte am niște complexe din cauza felului cum arat. Sunt prea slaba și nu știu cum ma pot îngrășa, tot din cauza mea, sunt prea stresată, nu am pofta de mâncare. Efectiv pun tot la suflet și ma consum din orice, sunt extrem de sensibilă.
Va rog, dați-mi niște sfaturi sa pot avea încredere in mine si sa fiu mai puternica.

2 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare Alexandra.
Timiditatea se formeaza atunci cand iti este frica de un refuz, de fapt, cu toții avem timiditate intr-un moment sau altul, nu există om pe pământ ce sa n aibe acolo intr-un coltisor asemena lucru. Păi, ca să scapi, nu e bine spus scapi, sau cel puțin să îți invingi teama, trebuie să stai în preajma prietenilor, care aceia la rându lor cunosc alte persoane, este fain să cunoști persoane noi, si mie mi place asta. Cu toții suntem judecati, fiecare om ce e pe pământ la rându lui judeca un alt om. Astea sunt lucruri sociale mai mult, cel mai bine stai între prietenii tai unde te simti tu confortabilă si unde ai plăcerea să te simți bine. Sa stii un lucru, n ai nimic de pierdut daca te duci spre exemplu si cunosti persoane noi, n are ce sa se întâmple. Pusul la suflet este bun dar și rau pe de o parte, este bine sa pui la suflet o persoană draga, dar rau sa iei in bine înjurăturile sau răutățile făcute de aceștia pentru tine. La persoane neimportante n ai de ce. sper să fi inteles mesaju meu, si sa iei părțile bune, aceste lucruri o sa se schimbe in timp, nu peste noapte. Cheers!

| Musca88 a răspuns:

Nu cred ca o sa te simti mai puternica daca iti zic eu ca esti, daca vrei sa iti imbunatatesti situatia, munceste pentru asta. Urmeaza o dieta, vorbeste cu un doctor, nu stiu situatia ta exact, dar si eu duc soarta asta, de cand eram mic am fost un slabanog si un pitic, mai scund ca majoritatea fetelor din clasa mea, acum ma imping sa mananc mai mult si fac sport acasa. Daca muncesti din greu te poti imbunatatii, n-a zis nimeni ca va fi usor.