| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce am, pur si simplu ma simt ciudat...adica ma simt de parca nu mai am rost pe Pământ. Adica ma simt...incompleta oarecum. Ii văd pe toți copiii (adica adolescenții) ca sunt împreuna si ma simt foarte naspa. Toata lumea ori are pe cineva, ori place pe cineva si persoana aceea la fel (dar nu sunt împreuna). Si eu plac pe cineva, si pot sa zic ca iubesc. Dar acum nu mai stiu ce simt. Acel foc ce s-a aprins intre noi s-a transformat intr-o Flacăra. Relația noastră de prietenie s-a înrăutățit. El stie ca il plac, dar tot continua sa imi da speranțe false (asa cred eu). Vorbeste cu mine diferit (si nu doar eu o cred, ci si prietenii mei) si se comporta diferit, si face totul diferit cand sunt eu prin preajma. In pauze se uita la mine, si eu la el, si pur si simplu, ne ducem in alta lume, lumea noastră. Si nu stiu, acum nu ne mai salutam, doar ne privim.

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ok, inainte sa incep sa-ti dau un raspuns o sa iti ofer o critica, constructiva, si incerc sa nu fiu rautacios. Daca nu vrei sa o citesti, nu-mi baga in seama raspunsul si gata, nu esti nevoita sa-mi citesti "critica".
Innainte sa incepi sa te contrazici cu un utilizator TPU incearca sa-ti folosesti creierul si sa vezi daca ce spune el are sau nu sens.
Daca intrebi comunitatea o sa vezi ca aici este un site pe care vi, pui o intrebare, primesti un raspuns, si cam asta e, nu vi aici pentru a te confesa.
Daca ai o problema sentimentala, o formulezi ca o intrebare, pentru ca nu suntem nevoiti sa-ti citim povestea daca nu e nimic de raspuns.
Si inainte sa incepi sa insulti pe cineva, cel putin pe TPU, asigura-te ca acel cineva este mai prejos decat tine, si nu are mai multe raspunsuri, asta insemnand mai multa experienta aici decat tine.
Revenind la intrebarea ta.
Nu vad care este problema. Este prost formulata, asta in primul rand.
In al doilea rand, doar pentru ca lumea are pe cineva, nu inseamna ca trebuie sa te simti tu prost.
Si eu sunt singur, de mult timp, asa am fost mereu, asa sunt, si cel mai probabil asa o sa fiu si in viitorul apropiat, pentru ca lumea nu ma agreaza, deoarece, aparent, lumea se supara cand primeste un adevar crud in fata.
Oricum ar fi, cuplurile respective poate au probleme de care tu nu sti, poate ca fericirea lor este doar temporara, sau si mai rau, doar aparenta.
Poate in spatele acelei fericiri se afla o tristete de o imensitate uluitoare si amandoi sufera, iar tu iti doresti sa fi in locul ei/lui.
Ai de ales intre a-ti traii viata concentrandu-te pe ce are lumea, si pe ce n-ai tu, ai de ales intre a-ti petrece viata plangadu-ti de mila, ca vai de "saraca" esti tu, cel putin din punct de vedere sentimental, sau iti poti traii viata concentradu-te pe viata ta, pe ce ai, pe ce faci, pe ce trebuie sa faci, etc.
Iar legat de persoana de care spuneai... esti, din cate ai spus aici, o persoana care presupune lucruri constant.
Presupui ca persoana respectiva nu te mai trateaza ca inainte, presupui ca nu te mai place/iubeste, si tot felul de lucruri de genul.
Poate ca in loc sa stai sa-ti asculti prietenii care de multe ori n-au nici cea mai mica idee despre ce vorbesc, incepi sa te gandesti la situatia ta, la cum sa tratezi lucrurile, si la cum sa repari situatia intre tine si tipul respectiv.
Este o problema destul de simpla, singurul lucru care o complica esti tu.

Iar inca odata, legat de ce a spus Doub, are dreptate, ii tin partea, si il sustin in critica legata de formularea intrebarii tale.
Daca tu consideri ca asta este o comunitate in care oamenii se ajuta, in mare parte te inseli, eu unul nu te ajut pentru ca-mi pasa de tine, nu-mi pasa, deloc, o fac pentru ca ma plictisesc.
Inainte ce a incepe o cearta, incearca sa te gandesti daca persoana respectiva merita argumentele negative pe care i le oferi, si daca esti in pozitie sa ii adresezi anumite reprosuri.
Inca odata, daca nu iti convine intrebarea, poti pur si simplu sa treci cu vederea si sa eviti comentarii ulterioare.
Daca ai ceva de comentat, ceva constructiv legat de intrebare, sau daca vrei doar sa-ti dai cu parerea legat de raspunsul meu, esti bine venita, daca vrei sa ma critici intr-un mod prostesc si insultator, sa injuri si alte lucruri de genul, poti foarte bine s-o lasi balta, sa eviti sa te fac de ras in fata oricui citeste viitoarea noastra posibila cearta, si sa-ti vezi de treaba ta.

| T0T a răspuns:

Baga-ti mintile in cap.

| Doub a răspuns:

Si intrebarea?

| Doub a răspuns:

Hm. Probabil sunt, dar cu siguranta nu ca tine. Tu ai depasit de mult limita. Nu stiu daca tu stii inca ce inseamna intrebare, avand in vederea ca in mica ta "poveste" nu e niciuna. Deci, ce ti se pare asa ciudat si jignitor la intrebarea "Si intrebarea?"

| Anonim340 a răspuns (pentru Doub):

Doamne copile mai bine du-te si joaca-te cu masinute. Pe TPU noi am trebui sa ne ajutam cu sfaturi nu sa ne batem joc de alții. Mai bine du-te la joaca in nisip decât sa stai si sa nu faci nimic.

| Doub a răspuns (pentru Anonim340):

M-as duce, dar e cam frig afara. Mno, tu chiar nu realizezi ca nu ai pus o intrebare? Chiar atat de greu ii e creierului tau sa proceseze? Reciteste-mi raspunsul pana il intelegi.

| minrest a răspuns:

Buna seara. Ii vezi pe multi adolescenti impreuna cu cineva? Ti se pare. Sunt complet singuri toti, relatia pe care isi imagineaza ca o au este doar in mintea lor. Asta e moda acuma, copiii sa aiba iubiti, dar moda nu te poate maturiza inainte de termen. Fetele isi inchipuie ca au pe cineva care le intelege si tine la ele, asa ca nu are rost sa se formalizeze daca sunt pipaite pe sani si fese, cine stie, asa o fi dragostea, iar baietii sunt dispusi sa aiba orice sentiment pentru aceste gratificatii sexuale, mai ales ca stiu ca, daca au rabdare si sunt convingatori, in cateva luni au sansa sa se culce cu ele. Asa ca nu ai pe cine invidia. Ai nimerit un baiat naiv sau ineficient care isi da singur cu dreptul in stangul si nu pricepe ca nu are rost sa se supere cata vreme sanii sunt la tine. Asta daca nu il judec gresit si foloseste o tehnica de manipulare care presupune episoade de indiferenta. Buna seara.

| ConstantinEdi a răspuns:

Eu ii cumpar unei fete ciocolata, flori, o scot in oras si altele dar nu vrea sa fim impreuna... totusi accepta darurile adica profita de mine lucrurile sunt naspa dar nu ai ce sa faci... doar fi rabdatoare sau gaseste pe altul

| lucianluciy a răspuns:

Sincer nu stiu depinde ce relatie de prietenie aveti poate va este frica la amandoi sa faceti primul pas...tu trebuie sa fii increzatoare si te inteleg prin ce momente treci.eu zic ca ar trebuie sa va intalniti odata undeva si sa vorbiti deschis. sper ca te-am ajutat si nu iti pierde speranta si nu baga in seama ce zic altii! mult noroc