| igrec005 a întrebat:

O intrebare pentru persoanele care au parintii stomatologi sau care au ajuns pe scaunul stomatologilor din cauza cariilor si vreau cat mai multe raspunspunsuri.Cum procedeaza stomatologii ca sa indeparteze o carie si sa plombeze o masea? Eu am maselele de jos cred ca si pe cele de sus cariate, iar tatal meu imi zice sa ma duc la somatologie dar mie imi este frica pentru ca sunt dureroase chestiile pe care ti le face stomatologul ca am mai patit cu extractia unei masele.

Răspuns Câştigător
| paupaulapaulina a răspuns:

Hi happy

Eu am mers mult la dentist dintr'o anumita cauza straight face ( nu dau detalii ) happy

Sa sti ca pentru a indeparta o carie are el/ea ceva ustensila care are in varf un acut/cuiut ce se roteste foarte repede... Il porneste iti da cu el unde e caria, iar partea cariata se macina si dispare. Dupa ce a terminat acest procedeu iti pune acolo un fel de pasta ( nu de dinti! ) pe care o fixeaza dupa forma dintelui de dinainte si ea se intareste ramanand acolo definitiv. Insa, in cazul in care caria e mai complicata in unele cazuri se face extractia dintelui/maselei ( a face o extractie inseamna a scoate un dinte sau o masea ) :-s.

Sa sti ca la inceput o sa iti fie putin frica pentru ca asa se intampla, dar o sa vezi ca nu doare daca nu te panichezi happy.

Poate nu ai inteles asa bine ca si cand ai fi citit de pe un site, dar am vrut sa iti explic asa cum am stiut eu happy.

Sper ca te'a ajutat kiss.

Sa nu'ti fie frica! Bafta!

Pls da fndita daca crezi ca merit happy kiss

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu exact dar din cate mi-a zis si mie tatal meu, nu se aseamana sa scoti o masea cu curatarea unei carii.Foloseste un aparat special care simplu iti curata,nu are de ce sa te doara si cu plomba, e ceva si mai simplu, iti ia culoarea celorlalti dinti si mulaj dintelui/maselei si ti-o pune pe dinte...simpluhappy