| Anonimuluscyk a întrebat:

Off, am nevoie de ajutorul vostru...mai precis de parerile voastre...am dat evaluarea nationala si nu ma pot hotara la care profil sa ma duc:la filologie sau la stiinte ale naturii. Vreau sa stiu la care profil din cele 2 mentionate studiati/ati studiat voi si daca va place/placea sau nu,daca e usor sau greu, daca regretati ca ati urmat unul din profile sau in ce domeniu as putea sa ma afirm daca urmez unul din cele 2 profile. Multumesc pentru atentia acordata.

1 răspuns:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Sincer, depinde de preferintele tale! Eu nu m-am inteles niciodata bine cu Chimia, Matematica, Fizica etc. De aceea mi se parea prostesc sa dau pe Mate-Info sau Bio-Chimie...Asa ca am ales Filologia (desi nu le prea aveam nici cu Geografia, Istoria, si mai ales cu Latrina, -aaa scuze voiam sa zic 'Latina' laughing) )
Dar, am zis sa aleg dracul cel mai mic si sa supravietuiesc laughing Cititul mi-a placut dintotdeauna, deci nu ma deranja cand ii auzeam pe prietenii de pe alte profile ca se plangeau de mici povestioare pe care trebuiau sa le citeasca cand eu aveam de facut mii de referate despre Enigma Otiliei si toate personajele posibile din cartelaughing) Si, in afara de Latina(daca e o limba asa de frumoasa, de ce n-o mai vorbeste nimeni decat daca e obligat?), au inceput sa-mi placa treptat si celelalte materii ale profilului (mai cu obligat-fortat, dar au inceput sa-mi placa big grin). Mai ales cand aud ce lectii fac ceilalti la Matematica sau la Fizica laughing))
Pana acum pot spune ca nu regret mai deloc alegerea profilului (dar tine in minte ca filo inseamna si engleza, lucru pe care multi observ ca l-au uitat cand au ales profilul laughing ). Cat despre viitor, deocamdata ma tenteaza actoria, dar majoritatea colegilor mei au pus tinta pe a fi avocati sau jurnalisti! laughing
Deci, cam totul depinde de tine si ce ti-ar place sa studiezi! Daca vrei sa te faci biolog marin, nu vad de ce te-ai duce pe filo. Si invers, daca lesini doar de la mirosul de laborator, poate bio-chimie nu e pentru tine laughing