| kapsunik99 a întrebat:

stiu ca n-am voie sa fac asta, dar va fi prima si ultima oara sad
deci ajutati-ma plz la o problema si am lipsit la acea lectie sad (azi am mate)

Dreptele AB si CD sunt congruente in punctul O. Daca m(

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Continuă textul, că nu ne-ai spus nimic pînă acum. Ce vrei tu de fapt? Cum sună problema?

| kapsunik99 explică (pentru corolav):

Deci
Dreptele AB si CD sunt congruente in punctul O. Daca m(

| corolav a răspuns:

Dragă kapsunik, după faptul că dreptele sînt congruente în punctul O începi să scrii o anumită condiţie impusă de problemă şi poate şi încă altceva. Ei bine, spune-ne ce scrie în continuare în această problemă! Aşa, după ceea ce ai scris tu nu se cheamă o problemă. Acest "dacă" cu care începi a doua frază ne spune că mai există ceva şi tu nu ai scris acest lucru.
Se mai spune ceva despre aceste drepte.
Ca, de exemplu, în următorul text, care poate fi considerat o promblemă.
Ai 200 de lei şi vrei să cumperi ceva. Dacă pe adidaşi dai 100 de lei iar pentru ginşi dai 75 de lei, cu cîţi lei mai rămîi în buzunar?

| TheLadyA a răspuns:

Fata,continua textul daca vrei sa te ajute cineva...doamne!

| kapsunik99 explică (pentru TheLadyA):

straight face||||||| crezi cca nu am vrut sa fac asta? dar nu stiu de ce nu ma lasa. am scris tot texul si imi dadea doar atatstraight face
oricum so rez.