| Neya a întrebat:

Hei TPU...Sunt a IX a si am o problema pe care cred ca mai multi ati avut-o. Sunt o fire mai timida si de cum am intrat in clasa m-am asezat in ultima banca. Nu cred ca ma voi integra..chiar daca e abia a 2 a zi. Toti colegii se cunosc intre ei. Stiti cum e mai nou...toata lumea se stie cu toata lumea. Faza e ca am de ales dintre o clasa asta buna, cu diriginta buna, dar in care am doar o prietena cu care abia vorbesc, colegi "mistocari" si mi se par mie cu fite, din cate am vazut, sau o clasa mai putin buna, cu o diriginta nebuna, care are ceva cu mine in special, (si-ar putea bate joc de mine la ora ei), dar in care am grupul meu de prieteni.Voi ce ziceti? Sa ma mut sau sa raman?

5 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si eu am fost timida in liceu. Si inca am ramas asa, te inteleg intr-un fel. Tu ce vrei sa faci? Sa ramai aici sau sa te muti? Daca tu consideri ca e bine sa te muti, atunci muta-te, daca nu, nu. Cel mai bine e sa faci ce simti si sa stii ca oriunde te-ai duce nu te vei integra 100%.

| pufulescu a răspuns:

Mai bine sa termini liceul cu note bune si linistita fiindca nu te streseaza parintii din cauza rezultatelor scolare, intr-o clasa de ciudati, decat sa stai cu prietenii si sa primesti note proaste fiindca e diriginta sucita si dementa. Prieteni poti avea si dupa ore, nu neaparat la scoala!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Neya!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cristinaaa57 a răspuns:

Eu zic ca in orice clasa sunt mistocari, si copii cu fite...iti zic din propria experienta, daca de la inceput esti timida te vor lua de proasta...stiu trist.incearca sa fi mai tupeista si ignora-i

| Neya explică:

Nu e problema de note, as putea invata bine in ambele clase. Doar ca intr-una sunt toti mistocarii si in cealalta sunt mult mai ok colegii. Eu as vrea sa ma mut, dar cum spune cineva, practic ma arunc in gura lupului...de aceea am cerut pareri.