| TinaDeea a întrebat:

Trebuie să fac discursul de sfârşit de a 12-a pentru profesoara de religie care în clasele 5-8 mi-a fost şi dirigintă şi la liceu am făcut religie cu dumneaei. Să fie ceva scurt, să intre într-un minut. Vă mulţumesc mult.

1 răspuns:
| Dobyster a răspuns:

Dragi colegi si profesori!
Se implinesc patru ani frumosi de cand am trecut prima data pragul liceuilui. Patru ani plini de amintiri deosebite, petrecuti alaturi de colegi in barul de langa. Patru ani in care am invatat pe de rost lectia - copiatul - perfectionare a caror roade speram sa le culegem cu ocazia bacalaureatului.
Ma uit in jur si vad colegi satisfacuti. Pe unii ii vad pentru prima oara.
Doamna profesor, va felicit pentru perechea noua de pantofi cumparata si va multumesc pentru timpul dumneavoastra petrecut cumparadu-i. Doamna profesor, pentru toate clipele in care ne-ati lasat singuri cu catalogul si pentru absentele noastre de motivat, meritati inca o pereche de pantofi.
Singurul meu regret este ca acum trebuie sa las in urma acest mecanism bine rodat si sa gasesc bresele din invatamantul superior.
Sunt insa convins ca experienta dobandita la liceu, in acest domeniu, ma va ajuta sa obtin notele cu care m-am obisnuit.