| albinutavesela a întrebat:

HEI TPU! URGENT! deci, sa incep cu inceputul, ieri am avut proba la romana si ca multi altii dintre noi am scris Morometii, insa dupa aia mi-am dat seama ca nu e bine si am scris Ion, o sa se puncteze Ion chiar daca nu am taiat peste Morometii?

8 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Adica ai lasat ambele opere pe foaie sa inteleg. Depinde de corector. Poate taia Morometii si sa iti puncteze Ion, Sa taie tot subiectul 3 sau in cel mai rau caz anuleaza lucrarea.

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Cel mai bine ar fi sa intrebi un profesor de romana care a participat la corecturi la bac.

| albinutavesela explică (pentru danutzu96):

I-am intrebat pe profesorii supraveghetori daca sa tai peste si au zis ca nu

| danutzu96 a răspuns (pentru albinutavesela):

Atunci presupun ca o sa aleaga corectorii opera.

| albinutavesela explică (pentru danutzu96):

Daca nu imi corecteaza am scris si 8 pagini dgeaba...

| danutzu96 a răspuns (pentru albinutavesela):

Corectorul cred ca isi va da seama ca ai realizat greseala facuta de multi, si va taia Morometii. Dar nu bag mana in foc ca va fi asa, depinde ce considra el.

| albinutavesela explică (pentru danutzu96):

Eu puteam si sa tai, dar ei mi-au zis sa las asa...

| danutzu96 a răspuns:

Candidaţii care doresc să corecteze o greşeală taie fiecare rând din pasajul greşit cu o linie orizontală. În cazul în care unii candidaţi, din diferite motive, doresc să-şi transcrie lucrarea, fără să depăşească timpul stabilit, primesc alte coli tipizate. Acest lucru este consemnat de către asistenţi în procesul-verbal de predare-primire a lucrărilor scrise. Colile folosite iniţial se anulează pe loc de către asistenţi, menţionându-se pe ele „Anulat", se semnează de către asistenţi şi se păstrează în condiţiile stabilite pentru lucrările scrise. Din pacate doar asta scrie in metodologia de bac. Deci cea mai sigura cale este sa intrebi un profesor de romana.