| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa stiu ce as putea face in acest caz:
Vreau sa imi ajut colega de banca(eu sunt băiat) deoarece s-a cam lasa de invatat, nu mai invata ca in anii trecuți având în vedere că suntem a 8. Am ajutat-o cum si cat am putut eu si inca o colega de ex i-am mai suflat cand era ascultată sau pe la un test am m-ai ajutat-o să înțeleagă cum se fac exercitii de algebra dar nu pricepe (mai bine zis nu vrea )si ea zice ca e "proasta" si "lenesa" si ea invata doar si doar la engleza stiind engleza bine, mediile din anii trecuți nu sunt mici, a avut peste 9 pana acum dar pe semestru asta nu stiu. Astăzi la ora de dirigenție am stat si am incercat sa o fac sa inteleaga ca nu e proasta si ca daca vrea poate reuși orice si sa nu isi mai imi puna singura limite cum ca nu poate pricepe si pana la urma mi-a zis ca ea nu vrea sa învețe. Atunci i-am zis ca daca nu invata o sa ajunga la profesională dar i-am mai zis ca daca ajunge la profesională dupa poate sa fac 2 ani de liceu si apoi sa dea bacul. Si i-am mai zis daca ii place engleza sa faca din asta motivația ei de a invata si a zis ca nu i-am mai zis ca daca merge la liceu un profesor de engleza ar ajuta-o sa învețe sau sa-l corecteze, dar ea a zis ca poate sa se corecteze si singura si ca vrea sa se duca in alta tara si a zis ca acolo se angajează ca ceva ospatarita dar mi-a zis ca vrea sa fie profa de engleză.
În concluzie chiar dacă ea zice ca nu vrea ajutor si nu o sa învețe eu tot o sa o ajut.
Am uitat sa mentionez ca mai are si ceva probleme cu mama ei, locuind cu mama si bunica ei din ce spune ea mama ei mai inainte ii zice chestii gen ca nu esti buna de nimic, chestii de genul si cu liceul mama ei voia sa o faca ceva polițistă sau avocată dar ea nu si mama ei a inteles si ea a zis ca crede că lu maica-sa nici nu ii mai pasa si maica-sa nu isi permite sa o dea la pregatire. Bine traiesc decent dar na si eu nu vreau sa o las sa se duca la profesională deoarece nu s-ar duce ca nu e facuta pentru munca, se vede dupa ea si vreau sa o ajut. Ce pot face?
Si scuze daca m-am repetat sau am gresit pe undeva si pentru ca nu am putut să scriu totul mai ordonat.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Marbea a răspuns:

Tu cumva o placi sau doar ti-e mila de ea? Mila de la un baiat nu prea am auzit deci ramane prima varianta. Ce-ai zice sa o scoti la un film, la o prajitura sau ce crezi si sa stati de vorba, poate asa reusesti sa o motivezi.
Gandeste-te, atunci va avea o motivatie sa accepte ajutorul!

| WhiteNight2376 a răspuns (pentru Marbea):

Cred ca pana la sfarsitul anului o sa o plac am un presentiment si imi mai este si mila de ea si daca as vrea sa o scot undeva nu o sa fie de acord deci ar mai ramane sa ma duc la ea acasă(am mai fost cand si a uitat telefonul)

| Marbea a răspuns (pentru WhiteNight2376):

Ok, asa sa faci!