| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei tuturor.Sociologia se face si in clasa a XII a? Daca nu, ce faci daca vrei sa dai bacul din ea si nu faci ore? Trec pe clasa a 10a si nu stiu cum sta treaba. Voua care vi se pare cea mai usoara materie la alegere la profilul uman?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Sociologia se face doar in clasa XI-a. Daca vrei sa dai bacul din ea poti discuta cu profesoara si te duci cu ea in alta clasa (sau acasa., dar depinde cati sunteti) si faceti pregatire la materia respectiva pentru bac. De exemplu, in timp ce colegii tai fac ore la logica, tu din moment ce nu dai bacul la logica, te duci si faci pregatire cu ea, ca sa nu stai degeaba la acea ora.
Din punctul meu de vedere, cea mai usoara materia pentru bac al profilului uman (vorbind de materia la alegere) este logica. Daca nu iti place / nu o intelegi inseamna ca nu ai profesor bun / rabdator / nu stie sa explice. Nici eu nu am avut dar am inceput sa invat singur si este super simpla. E ca un fel de matematica doar ca pe propozitii si cuvinte, foarte putina materie de invatat. Daca tot treci clasa a10-a, sa stii ca la finalul anului, o sa primesti o fisa pe care ar trebui sa o completezi. Tu din clasa 11-a nu o sa mai faci fizica, chimie sau biologie si casutele goale din orar trebuie completate. Asa ca va puteti alege cu ce sa fie completate si bineinteles ca o sa va luati materii de bac. Eu te sfatuiesc sa ai grija ce proba iti alegi pentru bac. Daca vrei incerci cu sociologia, iar daca nu-ti place, stai calm..intr-o luna daca bagi tare ai timp mai mult decat suficient sa inveti materia pentru logica.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Daca sunteti mai mulți puteți discuta cu profa să facă puțin cu voi suplimentar pentru bac. În general profesoarele mai fac asta că e spre interesul școlii să aveți rezultate cât mai bune la bac.
Mie logica mi s-a părut cea mai ușoară că nu-i toceală aproape deloc, doar să înveți cum se fac exercițiile. Eu am facut pregătire cam 2 luni înainte de bac în particular cu o profesoară și am luat 9, 80 la logică și asta pentru că am greșit o singură grilă că n-am înțeles bine la ce se referea laughing încă mi-e ciudă. Dar aș recomanda daca ai posibilitatea la o profă bună de logică, să știe să explice.