| AnnaPaula29 a întrebat:

Hei, voi cum va stapaniti? Adica daca va enerveaza cineva, cum va calmati? Eu sunt o fire vulcanica. Tin in mine si cand nu mai pot, explodez. Mai rau e ca ma descarc pe persoanele mele cele mai dragi... Vreau sa devin mai calma, mai rabdatoare, mai toleranta. Dar cum?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
Cam asa eram si eu mai demult.
Cum am inceput sa fiu mult mai calm?
Pai inainte de toate a trebuit sa imi schimb felul de a gandi.Am inceput sa gandesc cam asa:

✯"Ca nu este nevoie sa-mi bat capul cu problemele altuia. Daca cineva greseste si daca nu vrea sa ma asculte atunci ce vina am eu?"

✯"Numai problemele mele si ale celor care tin la mine conteaza...nu are rost sa ma enervez degeaba, pentru problemele altuia."

✯"Nu are rost, este o risipa de energie sa iau in seama tot ce zic unele persoane despre mine intrucat nu ma cunosc deloc...De ce mi-ar pasa de parerea unui strain? De ce sa ma enervez pentru ca nu sunt de acord cu el? Fiecare crede ce vrea, fiecare are dreptul la o opinie, nu are rost sa-mi bat capul cu el daca nu vrea sa inteleaga."

✯"De ce sa "plang" eu pentru durerea altuia?" * Evident, cazurile umanitare se exclud *

Cum ma calmez? Pai de obicei ma opresc din ceea ce fac, inchid ochii timp de 1, 5-2 secunde, imi reglez respiratia si ma gandesc rapid la variantele pe care le am ca sa ocolesc acea disputa.
Atunci cand ma enervez incep sa ma uit "prin persoane", nu-i bag in seama pe cei care ma enerveaza, ma prefac ca nu exista. De ce sa ma enervez degeaba?
O sa te intrebi cum am ajuns asa. Pai imi pasa prea mult de altii iar la un moment dat am descoperit ca lor nu le pasa de mine, eu eram pentru ei un nimeni cu toate ca eram cel mai bun dintre ei la toate.Eram luat de prost pentru ca eram bun ...deci a venit si momentul in care nu au mai avut nevoie de mine si m-au injunghiat pe la spate. Mult timp am fost foarte nervos...pana cand am devenit asa.
Nu trebuie sa devi calma, rabdatoare, toleranta sau ceva de genul, trebuie sa devi pur si simplu indiferenta fata de cei care sunt indiferenti cu tine. Nu te stresa cu problemele care nu tin de tine.

Deci. Cum fac eu? Am si eu momente cand ma mai enervez...gandeste-te ca nu o sa primesti nimic bun daca te enervezi. Doar te obosesti...nu faci nimic altceva.
Fiecare are dreptul la o opinie deci mai bine nu te straduiesti sa schimbi parerile altora daca acestia sunt caposi.
Nu ii iei in seama pe cei care te enerveaza atata timp cat nu esti atacata in mod direct de catre acestia, evident, caz in care ii bagi in seama si te aperi.

Succes!✌

| Kenya a răspuns:

Imi musc buza tare sau strang din pumni, practic ma descarc, dar o fac subtil in asa fel sa nu ii dau satisfactie,

| Taduic a răspuns:

Țin cont de un sfat pe care mi l-a spus o fostă profesoară: dacă ești calm ai mult mai multe șanse de a câștiga o disputa. Deci, prin urmare, dacă te enervezi riști să pierzi.