| GirlWithOneShadow15 a întrebat:

Heidi TPU. Am o problema, am aproape 15 ani si trec pe clasa a 9 a. Părinții mei nu ma lasa noaptea pe afara, ora maxima este 10 si la 10 eu trebuie da fiu in casa deja...
Mama zice ca ea nu vrea sa fiu noaptea pe afara ca am timp sa tot stau afara noaptea cand cresc. Ma enervează, imi strica toata adolescenta pentru ca toti prietenii mei ies afara noaptea si eu nu pot din cauza lor. Am vorbit cu mama de nenumarate ori si tot la gândirea ei prostească a rămas. Cand o sa fiu mare nu o sa mai am timp de iesiri nocturne ca sunt adult, ar trebui să mă lase acum cat sunt adolescenta. Si cand ii zic ca trebuie sa ma mai si distrez si sa imi fac amintiri sa nu treaca viata pe lângă mine zice ca "Aia nu e distractie sa iesi noaptea ca, nu totul se rezuma la distractie si pe primul loc e invatatul". Chiar as avea nevoie de ajutor, nu stiu ce sa mai fac si ma enervează ca pe prietenii mei ii lasa si pe mine nu.
Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii educați la ora 22 sunt acasă, în pat. Iar la 15 ani ești tot un copil. Eu zic ca procedează corect. Apoi, dacă îți dă prea multa libertate, din cauza anturajului poți ajunge sa le vorbești urat, poți ajunge sa îți bați părinții, poți ajunge să lipești de la școală, sa consumi droguri sau alcool. Tu asculta de părinții tăi pentru ca, pana la 18 ani ești un copil. Apoi după varsta de 18 ani poți face ce dorești. Dar nu îți bate joc de tinerețea ta. Prietenii sunt de doua feluri. Unii te învață la bine, alții la rele. Și ce activitate ați avea de făcut noaptea pe afara? Lămurește-mă și pe mine.

Și doi la mana, tot acei prieteni ai căror părinții nu le pasă de copiii lor te pot baga și în probleme cu legea. Și tu, minor fiind, cine crezi că va răspunde de faptele tale? Tot părinții pentru ca tot lor le creezi probleme.

7 răspunsuri:
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ce vrei sa faci noaptea afara, draguta? Noaptea se doarme. Cel mai bine e ca tot ce vrei sa faci, sa le faci ziua.
Poate nu intelegi, dar asa e mai bine. Odihna este foarte importanta pentru sanatate.
Parintii tai sunt precauti, fiindca nu traiesti intr-o tara in care esti lipsita de pericole. Vor sa fii bine.

| MPersephone a răspuns:

Ora 10 e o ora foarte rezonabila pentru varsta ta. Pe atunci mama mea de la 8 seara ma chema acasa, deci esti norocoasa. Faci panica de la nimic.

| eckblume a răspuns:

E chiar bine la 22:00. Vezi tu, parintii tai sunt ingrijorati de ce vad la tv (droguri, infractori eliberati care te ataca din senin, accidente, teribilisti etc.) si de aceea nu te lasa mai tarziu, plus ca ai 15 ani. Daca aveai 17 mai reuseai sa ramai dupa zece, dar te considera inca un copil. Stiu ca la varsta asta toti ( aprox. 70%) ziceam ca parintii nu ne asculta, ca stim noi mai bine, ca au gandire demodata si ca nu ne inteleg, DAR ei ne iubesc, vor sa ne fereasca de pericole. Asta se aplica in cazul parintilor care isi iubesc copiii, fiindca mai exista si parinti denaturati.
Daca stai la bloc, iar balconul e pe langa locul unde stai (eu aveam parcare langa bloc si vedeau cu cine eram la banca) ii rogi sa se uite de tine si sa stai cu o ora mai mult.
Parintii se mai gandesc si la ce zic vecinii. Ma refer ca nu prea se cuvine ca o domnisoara de 15 ani sa stea noaptea pe strazi pustii cu "gasca" care cine stie ce face "dubios". Poate daca parintii tai iti cunosc prietenii si au incredere te pot lasa, dar pana atunci nu ai decat sa ii asculti, ca esti minora. Apropo, dupa 18 poti sa te distrezi si mai bine, timp va fi destul.

| CosminCD a răspuns:

Chiar dacă nu o să-ți placă răspunsul meu, să știi că mama ta are dreptate. Pe afară poți ieși seara, de pe la 5-6, fără probleme. Prietenii tăi ar putea fi dispuși să-și schimbe programul pentru tine (asta dacă îți sunt cu adevărat prieteni). Nu trebuie să fii supărată pe chestia asta. Mi se pare o chestiune normală. Sper să o înțelegi pe mama ta și să-ți formezi un program fain. Succes și vacanță frumoasă în continuare!

| Andreeush a răspuns:

La 15 ani este normal să fii în casă la ora 22 și să îți asculți părinții.

| Cristina2316 a răspuns:

Părerea mea este ca ora 10 pentru vârsta ta este foarte buna. Eu am aproape 17 ani și intru in casa la 21. Și sunt genul de persoana căreia ii place distracția, îmi place sa mi trăiesc viata dar in limita bunului simt, seara nici n-ai ce face, iar părinții tai te protejează și au grija de tine zicându-ti toate astea

| ywar a răspuns:

Pai daca esti rapita sau violata (in cazul in care te imbraci sumar, cum am vazut eu), ce crezi ca senzatii incearca parintii tai?