| davidaa a întrebat:

Heii, îmi puteți spune niște "trucuri" naturale pentru creșterea părului? Dau fundăwinking

Răspuns Câştigător
| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Hey girlwinking

Încearcă măștile de păr naturale, făcute în casă, sunt foarte bune!

De exemplu: cea cu ou și miere de albine, ulei de argan( îl poți cumpăra de la farmacie)

Indicații: iei cu o pensulă( poți să faci acest lucru și cu o periuță de Dinți) și să întinzi cam la 10 cm distanța de la rădăcină de sus în jos, mai precis de unde crește firul de păr aplici în jos cu 10 cm pe lungime).

Vitaminele, consumă multă apă și încearcă să mănânci cât mai sănătos. Consumă multe sucuri de fructe, este perioada, fă la blender ori stoarce o portocală, o grefă, mai pune ce vrei în suc, bucăți de căpșuni, struguri, etc și bea cât de mult poți! Ajută super mult organismul și părul.

Măști de păr din comerț: pantene varianta gold, este puțin mai scumpuță dar se merită banii, este extrem de bună, ori planet Spa Avon- cea cu măsline. Este în cantitate mare și mi-am reparat părul în 2 luni!

Contează foarte mult cum te speli pe cap și cum îl îngrijești. Cel mai bine este să îți perii părul cu un piaptăn de descâlcit. Înainte să faci baie, îl perii. Contează și direcția, de la vârfuri ușor- ușor te îndrepți spre rădăcină. Îl secționezi, durează puțin însă are rezultate. Tehnica aceasta am învățat-o de la saloanele la care am fost model. Dacă piepteni pornind de jos în sus, nu se vor mai crea noduri, iar acesta nu se va rupe. Deci, îl vei avea mai sănătos.

Te speli cu șampon în două reprize, în 5 minute trebuie să te șamponezi de două ori.
Balsamul de păr nu îl pui pe rădăcină, îl pui de la o palmă în jos. Dacă pui balsamul de păr pe rădăcină, se va îngrășa mult mai rapid. Balsamul îl ții 5 minute.

Revii cu masca de păr, pe aceea o vei ține între 10-15 minute pentru a intra în păr.

Usuci părul ușor tapotându-l cu prosopul, nu îl freci de scalp prea dur pentru că îl încâlcești. Îl lași puțin să se usuce natural, apoi intervii cu pheonul. Pheonul îl ții la distanță de 20 de cm de păr. După ce ai terminat, îl mai perii o dată, iar apoi îi poți pune un ser pentru vârfuri, eu îl foloseam pe cel de la Advance Tehniques de la Avon deoarece este ok ca preț și își face treaba! Sunt pe două culori, verde și roz, ambele sunt foarte bune!
Pui două picături de ser în palmă iar după ce l-ai încălzit, îl dai pe lungime respectiv vârfuri. Poți lua și un spray protecție pentru păr împotriva căldurii plăcii și a altor produse.

Cam asta este rutina, spor la un păr superb!

Xoxo, Emma