| Numacunosc a întrebat:

Heii!
Inainte o verisoara de-a mea avea unghiile frumoase,adica cresteau repede si aveau forma frumoasa fara a le da ea forma unghiilor!
Dar cand se rupea,ea le rodea,si rozandu-le mereu,unghiile ei si-au pierdut forma.
Mai ales la degetul aratator unghia este urata.a crescut intr-o parte,adica in partea dreapta a unghiei este mai joasa, iar in partea stanga a crescut si se vede foarte naspa!
Acum ea ar vrea cateva sfaturi pentru a avea iarasi forma frumoasa si dreapta a unghiilor!
Funda big grin
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 1DPinkpOint a răspuns:

Spune-i verisoarei tale ca inainte sa si le creasca din nou sa si le taie cat se poate[nu pana in carnee, o sa ii creasca greu] si sa le dea o forma initiala, de unghie normala. apoi sa si le lase sa creasca, pur si simplu sa nu le bage in seama o vreme [vreo 2 saptamani] si apoi sa le dea cu intaritor si lac de unghii/ulei de ricin seara, ca sa nu mai para asa de "apetisante" laughing. apoi cand sunt destul de marisoare sa le dea o forma, sa le dea cu lac si sa le lase in pace. happy si eu faceam la fel spre rusinea mea, imi rodeam unghiile x_x acum ca le am mari si frumoase nu mi le-as mai roade pentru nimic in lume! happy

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Eu zic sa le lasa sa creasca si sa se duca la o manechiurista, sigur o sa ii dea ea foarma care trebuie.

| Numacunosc explică:

Asa i-am zis si eu..acum sa faca ce vrea ea!

| Cezzyyy a răspuns:

...Pai in primul rand lasa-le sa creasca, si dupa pileaza-le. Eventual sa le dea cu niste lac de unghii transparent sau sa le tina in ulei caldut. Cresc foarte repede si sanatoase.

| Numacunosc explică:

Multumesc de sfaturi!