| Andreea_Cristina_1993 a întrebat:

Heii TPU... am o problema ff mare cu niste cosuri. nu stiu cum sa scap de ele. nu ma dau cu mult fond de ten si ma demachez in fiecare seara. nu inteleg care este problema sau de ce imi apar. Un tratament care este ieftin si sa fie bun? Sa poata fii preparat si in casa ..si un tratament pentru punctele negre. as vrea tratamente care sa poata sa ma ajute sa scap de ele in maxim 1 zi. va multumesc anticipat. Dau funda celui mai bun raspuns puupp ♡♡♡

3 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Poti sa cauti pe internet retete pentru masti faciale care te scapa de acnee.
Am citit undeva ca cartoful usuca cosurile, dar nu stiu cat de bun e :))
In schimb, o metoda buna pe care am folosit-o a fost pasta de dinti.Tot ce trebuie sa faci este sa iti acoperi cosurile cu pasta de dinti inainte de culcare.Doar cosurile, nu toata fata! Pasta de dinti se intareste si ramane acolo, nu intra in piele.
Dar poti sa mergi la farmacie si sigur o sa gasesti ceva bun.
Uite, eu acum folosesc niste chestii de la gerovital: Crema sebo-reglatoare purificatoare, ajuta la reducerea sebumului din piele, cel care determina aparitia cosurilor; baton corector purificator.Este foarte bun, il folosesc cand plec undeva.Arata ca un ruj, numai ca e maro, ca si fondul de ten, si il aplici pe cosuri., si mai folosesc si o crema ultra-activa, dar numai seara, tot pentru cosuri. Uite de unde le poti vedea:
http://www.farmec.ro/produse/ten-2/4.html
Chiar nu sunt scumpe, si poti sa le iei de pe, sau le gasesti si la real,
kaufland, etc.
Succes!

| Hakuouki a răspuns:

Mergi la dermatolog, e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, cosurile sunt specifice varstei, dar daca tu crezi ca poti scapa de cosuri si puncte negre (tratementele pentru acnee dureaza luni de zile) intr-o zi, te inseli. Doar daca nu cumva e Dumnezeu pe TPU sa te ajute, trebuie sa ai rabdare daca vrei sa scapi de ele.

| pustoaica3 a răspuns:

Un galbenus de ou, batut bine inainte de a fi aplicat cu o pensula cosmetica, este un tratament eficace impotriva cosurilor. Lasa-l sa se usuce si spala-ti fata dupa 10 minute cu apa calduta. Repetat zilnic timp de o saptamana, acest tratament are efecte excelente.