| AndreiutzaAndreiutza a întrebat:

Heii TPU! Am o problemuta. dar sper sa nu dati raspunsuri prin care sa aratati ca va bateti joc de mine sau etc.

Tatal meu a murit de ani buni, dar intre timp, mama mea si-a gasit un "iubit". Din cauza lui eu sunt certata, daca el face ceva gresit, tot pe mine pica si. pur si simplu m-am saturat de el. El este pe primul loc. Mai vreau clipe frumoase petrecute cu mama. dar nu se mai poate ptc a venit un "cretin" -.- Vreau sa ii explic mamei mele ca ma simt data la o parte din cauza lui. Ajutati-ma si spuneti-mi cum sa ii zic!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Singura solutie este sa stai de vorba cu mama ta. Pentru aceasta este nevoie sa gasesti momentul potrivit.

| SkyPilot a răspuns:

Cauti un moment cand sunteti numai voi doua si nu puteti fi deranjate.
Ii spui mamei ca iti doresti acele clipe frumoase numai intre voi doua. Poate ai si exemple.
In cursul discutiei vorbesti numai despre CUM TE SIMTI TU. Nu spui despre nimeni ca e cretin sa indiferent fata de tine. Tot ce spui se bazeaza pe fapte concrete: cand (s-a intamplat nu-stiu-ce) eu m-am simtit neglijata sau data deoparte.
Te pregatesti cu exemple concrete cand el a facut ceva gresit si tu ai fost certata si: cand X a facut... mie mi s-a reprosat... si m-am simtit nedreptatita.
Daca folosesti epitete in cursul discutiei, persoana cu care discuti se simte atacata si in loc sate asculte cu tentie va cauta un mod de a-ti raspunde.
Pregateste-te bine cu ceea ce ai de spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, in primul rand, du-te cu ea intr-o camera si vorbiti singure. Trebuie sa te inteleaga, tu esti cel mai important om din viata ei, nu un strain. Intreab-o de ce se comporta asa, spune-i ca te simti marginalizata. Daca reletia ei cu acest "iubit" este de putin timp, inseamna ca este indragostita, ca o adolescenta. Incearca sa vorbesti si cu amandoi, nu ai nimic de pierdut.

| buburuza2007 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu mama ta despre ceea ce simti,spune-i ca nu procedeaza corect,ca tu numai faci parte din viata ei cum faceai inainte,ca s-a schimbat fata de tine, iar daca nu da roade iti dau si un plan B, va veni un moment cand poate va avea nevoie de tine, trateazo exact cum te-a tratat si ea, doar atunci va realiza cat de importanta esti in viata ei