| Sadness12 a întrebat:

Heii TPU! Azi am vorbit cu o prietena care e la mate-info si a inceput sa imi zica faptul ca daca nu esti la mate-info probabil nu vei ajunge nimic in viata si ca de la mate-info poti sa mergi la orice facultate vrei. Eu i-am zis ca vreau sa merg la o facultate de actorie si mi-a zis ca daca merg la arte nu o sa ajung nimic si imi tot zice ca mate-info e cel mai bun profil si ca voi vedea peste cativa ani ca a avut dreptate. Parintii mei m-au obligat sa merg la stiinte ale naturii chiar daca eu nu imi doresc asta, eu vreau sa devin actrita. Imi place arta foarte mult, mai ales sa desenez, sa fac fotografii. Si am vorbit cu prietena mea si am incercat sa ii explic faptul ca eu degeaba sunt la stiinte sau mate-info daca eu nu am nicio treaba cu matematica. Adica eu as prefera sa merg la un profil care ma pregateste mai mult in acest domeniu (ca de exemplu la arte) decat sa stau la un profil unde mi se predau multe materii pe care nu le inteleg si sute de formule pe care oricum le voi uita. Voi credeti ca daca nu sunt la mate-info nu voi putea sa ajung ceea ce imi doresc in viata?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E batuta in cap laughing) Profilul de liceu e absolut irelevant, ofera un ajutor in cazul unei eventual admiteri, atat, in rest nu te ajuta cu absolut nimic, nu-ti defineste viitorul profilul de la liceu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu credem asta.

| RainmakerX a răspuns:

Vezi ca poti sa imbini mate-info si cu arta. Poti sa faci design pentru aplicatii, logo-uri, intelegi tu ideea.

De fapt nici nu conteaza atat de mult ce liceu termini. Conteaza ce stii sa faci. Poti sa termini informatica la ubb si sa vinzi chestii in piata daca nu te interesezi de un job in domeniu si nu te implici in ceea ce faci.

| Rd79 a răspuns:

Foarte putini din cei care se duc la mate info (la liceu) urmeaza o cariera in domeniul asta. poate 2-3 dintr-o clasa, iar ei nu invata informatica de la scoala, ci pe cont propriu.

Du-te la ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, pana la urma e viata ta, si oricum daca iei bacul poti da la ce facultate vrei, asta daca te mai razgandesti dupa aia.

| devilshelp a răspuns:

Parerea mea sincera e ca pentru a ajunge cineva in domeniul actoriei iti trebuie bani, perseverenta si relatii. Sunt mii de persoane in America spre exemplu care merg la Los Angeles in speranta sa isi gaseasca de lucru si raman someri sau se angajeaza vanzatori, taximetristi etc. In Romania cel mai renumit loc unde ai putea ajunge cu actoria eu zic ca e la vreun teatru mai popular.
La arte multi zic ca nu se face nimic, dar daca urmezi dupa o facultate de arhitectura spre exemplu (care e foarte grea) ai sanse sa iti gasesti un loc bun de munca. E adevarat ca ai mai multe optiuni si job-uri mai bune daca urmezi un profil real, dar intr-un final conteaza si sa faci ce iti place (ceea ce e mai greu in Romania daca nu ai bani).
Pentru fotografie cum ai zis tu nu ai nevoie de scoala, sunt destule cursuri care te ajuta si poti face din asta un hobby. Incearca sa faci un an pe stiinte si daca chiar nu iti place absolut DELOC (incerci cum trebuie, nu iti bati joc) vorbeste cu parintii tai si explica-le. Daca nu vor sa inteleaga, iar tu vrei sa iti urmezi pasiunea fa cursuri. Sper ca ti-am dat macar o idee