| BellaSth a întrebat:

Heii TPU! Azi-noapte am avut un vis cam ciudat si vreau sa stiu ce semnifica. Eram eu in parc impreuna cu o prietena si trece un baiat de la mine din scoala pe care il cunosc doar din vedere,nu am vorbit niciodata cu el,cu un caine care era in lesa si deodata catelul sare la mine sa ma muste fara sa ii fac nimic si stapanul lui(baiatul de care ziceam) abia il mai tine de lesa. Atunci prietena mea a inceput sa rada, iar baiatul acela se uita la mine si zambea. Oare e doar un vis banal sau poate vrea sa semnifice ceva?

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Ca o sa ai parte de multi catei nebuni si pisici bete.
Inainte sa intrebi "ce semnificatie are visul" te-ai documentat macar legat de vise? Ce inseamna ele, ce sunt, si de ce le avem?
Presupun ca nu, pentru ca altfel, intrebarea asta stupida nu exista.
Asa ca o sa-ti zic eu. Visul este o proiectie a subconstientului, care apare atunci cand dorm in faza REM.
Daca nu sti ce e aia faza REM, cauti pe net, desi presupun ca nu o sa intelegi nimic din ce o sa vezi acolo.
Pe scurt, lucruri pe care le vezi azi, maine, ieri, etc, se stocheaza in subconstient, si la un moment dat, in anumite nopti, el reproduce ceea ce tu ai vazut, de exemplu, o persoana pe care n-o cunosti bine, poate chiar deloc.
Poti visa o anumita persoana chiar daca ai vazut-o pentru o secunda pe strada si nu i-ai dat macar importanta, pentru ca subconstientul o tine minte.
Visele nu semnifica nimic, nimic magic, nimic iesit din comun, ori sunt "random", adica pur si simplu sunt acolo ca sa fie, ori sunt legate de anumite sentimente pe care le ai.
Daca e a doua varianta, nu te bucura si nu te gandii la replica "pai la asta ma refeream cand am intrebat ce semnifica", pentru ca tot banala ramane intrebarea, din moment ce noi nu avem idee ce simti tu, si mare parte din noi nici nu vrem sa stim, presupun (poate mai sunt altii care sunt foarte interesati, n-au ce face).
Asa ca visul nu este altceva decat o reprezentare a suboconstientului, si daca are o semnificatie, singura care o poate descoperi esti tu, nu noi.
Daca visezi ca faci sex intr-un avion in timp ce se uita lumea la tine, ce faci, vi sa ne intrebi pe noi ce semnifica?
Gandeste inainte sa pui o intrebare.