| Ode34 a întrebat:

Heii TPU!

Mai sunt 2 zile si incepe scoala. straight face
Oarecum, mi-a fost dor de scoala happy, insa, cand ma gandesc ca trebuie sa ma trezesc dimineata la 6.45, teme, invatat, examenee straight face si mai putin timp liber imi vine sa explodez.Am cateva intrebari :

1) Deci, cum v-ati intrat si va intrati de obicei in ritm? A trecut vacanta, trebuie sa ma gandesc mai mult la scoala.

2) Trebuie sa incep anul in forta? Precizez ca am rezultate foarte bune, dar nu vreau ceva surprize.

3) E necesar sa-mi fac un program si sa-l respect? Nu de alta,dar nu sunt deloc o tocilara (desi port ochelari cu rama si invat bine big grin laughing ), sunt cam delasatoare, adica cel putin in ultimii ani cand mi-a iesit media 9, 78-9, 85, nu ma stresam deloc, poate putin la chimie /mate cat mai invatam acasa.Eu ma bazez de multe ori pe ce retin in clasa si sa fiu sincera pe indulgenta unora dintre profesori (prof.de bio,franceza,religie si de engleza) -acesti profesori,dupa cum spuneam erau indulgenti cu noi, anul asta am aflat ca se v-or schimba jumatate din ei, desi ma bucura ca pe altii nu-i mai favorizeaza, asa nu prea m-am omorat cu invatatul la astea 4 materii, insa engleza o faceam acasa, si chiar stiu engleza pentru nivelul unui elev de clasa a8a.

4)Eu ma uit foarte mult la filme pe net,seriale, emisiuni, ascult muzica.etc.De iesit,mai ieseam,insa asta nu-i o problema fiindca parintii o sa-mi interzica sa ies mult,spre deloc, fiindca stiti voi "clasa a VIII-a presupune restrictii de la multe, bucura-te ca suntem destul de ingaduitori cu tine." -asta aud mereu laughing big grin Ce-i drept, sunt chestii adevarate. Ce sa fac sa fiu mai atenta cand invat si sa nu ma apuce sa pun muzica si sa incep sa cant/dansez prin casa? laughing

5) O sa iau meditatii, si la romana dar si la mate.Eu la romana nu prea am nevoie, fiindca am fost la concursuri, olimpiade..etc,si cred ca pot sa ma descurc si fara,insa noo,insistentele parintilor happy, dar la mate, am nevoie cu siguranta, o stapanesc si nu prea.

6) Cum as putea sa nu mai dau teme la colegi? Pe bune,ce naiba sa fac sa nu le mai dau,ca se supara pe mine si :"e ultimul an, bla, bla, bla... "? Un baiat de 10 nu o dat niciodata o tema si se intelege ok cu (,)colegii,insa,de mult nu i-au mai cerut tema, in schimb mie, in fiecare zi, insa mai zic si NU!

7) Hai c-am scris cam multe laughing Eu stau la sat, si aici se afla repede cu ce baieti umblii si chestii happy.Am avut 2 "iubiti"daca pot sa le spun asa,vorbeam prin mesaje si ne vedeam rar (o relatie o durat doua saptamani si cealalta o luna laughing ). Acum imi place un baiat,chiar acum, daa happy Nu vreau sa afle parintii si sa fiu catalogata in sat "buna de nimic /curva ". Stiu, strigator la cer nu? Oricum, nici n-am de gand sa mai fiu cu un baiat pana iau vacanta.Ce sa fac sa le spun tuturor ca n-am timp de nimic?

p.s 1 :Gata, am obosit tastand. Vreau pareri, muuulte pareri si sa-mi raspundeti.

p.s 2: Multumesc, anticipat bineinteles! happy

p.s 3 funda si voturi celorlalte raspunsuri. Ceau! happy

p.s 4 :Scuze categoria.

1 răspuns:
| XimenaMoon a răspuns:

1. Eu ca sa imi intru in ritm, pur-si-simplu, cu o seara inainte de inceperea scolii ma gandesc la ceea ce urmeaza sa fac [te sfatuirsc sa faci asta]
2. Da. Cred ca ar trebui sa incepi in forta [ macar sa incepi
laughing)
3. DAca crezi ca poti respecta programul pe care il faci, bine-inteles ca iti poti face unul, dar personal, cred ca ar fi mai benefic pentru tine sa iti distribui timpul fara program
4. Tot timpul, si eu simt nevoia sa asc muzica, sa cant, sa dansez etc. dar cred ca ar folosi, ca atunci cand te apuci de lectii, inainte sa te gandesti ca, daca esti atenta, retii repede, si ramai cu timp liber { auto-determinare + puterea sub-constientului}
5. Deoarece esti cls a8a, chiar daca te pricepi bine la aste 2 materii, nu stica niste meditatii [ parerea mea]
6. pacaleste-i ca nu ai facut tema
; 00
7. Ai putea... nu stiu. poate sa le explici ca anul asta vrei sa te axezi pe invatatura, pentru ca la licei vei avea destul timp pentru baieti

desi sunt mai mica ca tine sper ca te.am ajutat macar putin