| Elyon001 a întrebat:

Heii TPU!:* Sunt intr-o mare dilema! Sunt cls A8A si trebuie sa ma hotarask la ce liceu sa intru.As vrea sa fiu avocat(suna aiurea)dar imi place domeniul si ma pasioneaza civica, dar vreau sa intru si in dinu lipatti la desen...si chiar nu stiu ce sa fac! Voi ce spuneti? cel mai bun rasp primeste fundita...si cine stie si mai multe si ma poate ajuta sa ma contacteze la id: aliii_mikutss mss anticipat

6 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Daca-ti place la Dinu Lipatti, daca ai talent la desen du-te acolo, iar dupa aceea, daca iei bacul, poti urma o facultate pentru a deveni avocat.
*-*

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Daca vrei sa iti petreci viata printre legi si articole...
La desen, mie mi se pare mai ok, plus ca poti sa devii arhitect(meserie care se cauta in ultimul timp)

| bvampeires a răspuns:

Nu conteaza liceul cand alergi o meserie, ci nota de la bac. De meserie se leaga facultatea, stai linistita nu are importanta liceul, du-te unde vrei si la ce iti place.

| elyfel a răspuns:

Nu e deloc aiurea sa te faci avocat.castiga chiar foarte bine daca sunt foarte.Profilul cel mai adecvat este filolgia, stiinte sociale.Pt desen arte plastice
Acum depinde si de tine daca vrei sa ajungi ceea ce vrei(in cazul tau avocat)nu vreau sa te descurajez dar iti trebuie multa memoria pentru a retine toate legile(bine sunt codul penal, civil etc astea sunt ramuri), avocatul trebuie sa-si apere inculpatul
Cat despre desen daca ai un talent si iti place, de ce sa nu te duci?
Acum depinde de tine.Cantares-te ambele parti si vezi care ti se potriveste, dar sa-ti placa.
decizia e doar a tahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intra la Dinu Lipatti, iar avocat poti deveni urmand o facultatewinking!

| Miki280 a răspuns:

Liceul nu te va ajuta in meseria pe care o doresti tu (cea de avocat) toata meseria asta o inveti in facultate, poti opta pentru un liceu cu profil stiinte sociale, dar civica nu se face decat in generala. Daca iti doresti sa te duci la Dinu Lipatti, du-te acolo pentru ca probabil e mai usor si oricum liceul nu te ajuta in cariera, e doar de dragut de a fi facut.